Memurlardan enflasyon oranları sonrası yılın ikinci yarısı için seyyanen zam talebi

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından kamu personelleri için seyyanen zam talebinde bulundu.

Memurlardan enflasyon oranları sonrası yılın ikinci yarısı için seyyanen zam talebi

Enflasyon oranlarına ilişkin veriler açıklandı. Resmi rakamlar ile 6 aylık enflasyon oranları yüzde 42.3 seviyesinde oluştu. İlan edilen veriler sonrasında memulara yüzde 7.5 oranında toplu sözleşme kapsamında net zam yapılması, bunun yanında yüzde 34.85 oranında enflasyon farkı kesinleşti.

Yılın ikinci yarısında memurların maaşlarına ise toplam yüzde 41.69 oranında zam yapılacak. Oluşan rakamlar sonrasında ise toplu sözleşme görüşmelerinde yetkili sendika olan Memur Sen'den açıklama geldi.

MEMUR SEN'DEN MEMURLARA SEYYANEN ZAM TALEBİ

Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulundu. TÜİK tarafından ilan edilen verilere aktaran Ali Yalçın haziran ayı enflasyonunun yüzde 4.95 olduğunu, Ocak-Haziran enflasyonunun ise yüzde 42.35'e yükseldiğini söyledi. Yalçın paylaşımının devamında ise kamu görevleri için zam oranının yüzde 41.69 okarak hesaplandığını belirtti.

Paylaşımlarının devamında ise yüksek enflasyon oranlarının maaşlar ve alım gücü üzerindeki etkilerine değinen Memur Sen Başkanı kayıplar oluştuğunu söyledi.

Bu kayıplarının telafi edilmesini isteyen Yalçın seyyanen zam talebinde bulundu.

Ali Yalçın Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımında "Memur-Sen olarak; en iyi zammın fiyat istikrarı olduğunu, enflasyon korkusunun fiyat istikrarı ile son bulacağını, enflasyon farkının ise geçmiş kayıpları telafi etmediği gerçeğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

Başta kamu görevlilerimiz olmak üzere çalışanlarıyla büyüyen “Büyük ve Güçlü Türkiye” ile uyumlu olarak kayıpların tazmini için SEYYANEN ZAM yapılmalı, VERGİ MATRAHLARI yükseltilmeli, ikinci 6 aylık dönemde enflasyonun zam oranını aştığı durumda EŞEL MOBİL uygulanmalıdır." ifadelerine yer verdi.