Zabıt Katibi Nedir, Nasıl Olunur, Sınavları Nasıl Yapılır, Maaşları Ne Kadardır?

Adalet Bakanlığı'na zabıt katibi alımı yapılacağı açıklandı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül kadro sayısı vermeden zabıt katibi alım ilanlarının yayımlanacağını duyurdu. Zabıt katibi nedir, ne iş yapar? 2021 zabıt katibi maaşı ne kadardır?

Zabıt Katibi Nedir, Nasıl Olunur, Sınavları Nasıl Yapılır, Maaşları Ne Kadardır?

Türkiye'de kamu personeli alımlarına ilişkin bugün çok önemli bir gelişme yaşandı. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 13.202 personel alımı yapacaklarını açıkladı. Bu açıklamaya göre Adalet Bakanlığı'na zabıt katibi alımı da gerçekleştirilecek.

ZABIT KATİBİ NEDİR?

Zabıt katipleri Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışmaktadırlar. Bu çalışanlar memur statüsünde görülmektedirler. Adliyelerde görülen davalarda, icra dairelerinde ve seçim kurulların çalışmaktadırlar. Bu birimlerde çeşitli vazifeleri vardır. Kapsamlı görevleri nedeniyle geniş bir görev tanımına sahip kamu personelleridirler. Zabıt katibi olarak çalışacak personellerin belirli niteliklere sahip olmaları istenir. Mahkemelerde hakimlerin söyledikleri her sözü yazıya geçirmeklesorumlu olan yardımcı yargı mensubu olarak tanınsalar da oldukça geniş görevleri bulunmaktadır.

ZABIT KATİBİ NE İŞ YAPAR?

Adalet Bakanlığı bünyesinde çalışan zabıt katipleri çeşitli görevlerden direkt olarak sorumludurlar. Dosya ve evrakların düzenli olarak ve zamanın sisteme kayıt edilmesini sağlarlar. Ayrıca yargılama sürecinde tüm dosyaları eksiksiz ve düzenli olarak saklamak ve korumakla vazifelidirler. Yine yargılamaya ilişkin müzakereleri yazmak ve müzakareler hakkındaki işlemleri takip etmek zabıt takiplerinin görevlerindendir. Mahkemelerde serbest bırakma veya tutuklama yazılarına yönelik hüküm özetlerini çıkarıp ilgili maka teslim etmek de zabıt katibinin sorumluluklarından birisidir. Mahkemelerde nafaka ve miras gibi davalarda alınan kararları adliyedeki diğer görevlilerden önce yazarlar. Ayrıca mahkeme dışında hakim huzurunda gerçekleşen bütün işlemlerde hazır bulunup o işlemleri yazılı kayıt altına alırlar. İşlemleri tamamlanan dosyaları ise arşive göndermek yine zabıt katibinin işidir. Tüm bunların yanında mahkemeye ilişkin tebligat evraklarını da zabıt katibi hazırlar.

KİMLER ZABIT KATİBİ OLABİLİR?

Adalet Bakanlığı'nda zabıt katibi olarak işe girebilmek için bazı yeterlilikler gerekmektedir. Mesleki teknik liselerin “Zabıt Katipliği” bölümünde eğitim görenler bu işe girmek için avantajlı olurlar. Ancak Adalet Meslek Lisesi, Adalet Meslek Yüksek Okulu, Adalet ön lisans programı gibi okullardan mezun olanlar da zabıt katibi olarak işe alınırlar. Bunun yanında düz lise, herhangi bir ön lisans veye lisans mezunları da zabıt katipliği için başvuruda bulunabilirler. Bu başvurularda adayların KPSS puanları esas alınır.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-30 yaşını doldurmamış olmak

-En az lise ve dengi bir okuldan mezun olmuş olmak

-Düz lise mezunları için bilgisayar veya daktilo kursu sertifikası sahibi olmak

-Askerlik ile ilişiği bulunmamak

-Kamu haklarından mahrum olmamak

-Görevini yapmaya engel teşkil edebilecek fiziksel veya ruhsal bir rahatsızlığı olmamak

-Kasten işlenmiş bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha uzun süreli hapis cezası almamış olmak

-Daha önce herhangi bir kamu kurumundan disiplinsizlik veya ahlaki nedenlerden dolayı çıkarılmamış olmak

-KPSS'den belirtilen puanı almış olmak

ZABIT KATİBİ SINAVI NASIL YAPILIR?

Adalet Bakanlığı zabıt katibi iş başvurusu yapan adaylar sınav aşamasından da geçmek zorundadırlar. KPSS şartını yerine getiren adaylar uygulamalı ve sözlü iki ayrı sınava girmektedirler. Uygulamalı sınavda adayların ne kadar hız yazı yazabildikleri ölçülür. Adaylar bir komisyon önünde kendilerine verilen bir metni eksiksiz bir şekilde 3 dakika boyunca yazarlar. Değerlendirmeye alınabilmesi için adayların 3 dakika içerisinde en az 90 kelime yazmış olmaları gerekmektedir. Bu sayının altında kalan adaylar elenirler. Bu aşamayı geçen adaylar daha sonra sözlü sınava alınırlar.

2021 ZABIT KATİBİ MAAŞI NE KADARDIR?

Adalet Bakanlığı zabıt katibi ilanları önümüzdeki günlerde yayımlanacak ve başvurular resmen başlayacak. Bu başvurular başlamadan önce zabıt katibi adayları maaş sorgulaması yapıyorlar. 2021 zabıt katibi maaşı ne kadardır? Edinilen bilgilere göre zabıt katiplerinin 2021 maaşları 9. derece lise mezunu zabıt katipleri 4.269 TL, 9. derece önlisans ve lisans mezunu zabıt katipleri 4.336 TL'dir.

Kamu personeli alım ilanlarına dair son dakika gelişmelerini uygulamalarımızdan takip edebilirsiniz:

ANDROİD için >>>>>>> TIKLAYIN

İOS için >>>>>>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@