Yeni Bakan Vedat Bilgin ile Memurların 2021 Ağustos Toplu İş Sözleşmesi Stratejisi Değişti

Kamu kurumlarında çalışan memurların toplu iş sözleşmesi görüşmeleri Ağustos 2021 döneminde yapılacak. Son düzenleme kapsamında yeni bakan ile gerçekleştirilecek görüşmelerde farklı bir strateji uygulanacak.

Yeni Bakan Vedat Bilgin ile Memurların 2021 Ağustos Toplu İş Sözleşmesi Stratejisi Değişti

Cumhurbaşkanlığı Kararıyla; Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ikiye bölündü. Aile ve Sosyal Hizmetler ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak ikiye ayrıya ayrılan bakanlıklara yeni atamalar yapıldı. Vedat Bilgin'de Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı olarak göreve başladı. Çalışma Bakanlığı görevinde yapılan değişiklik ile birlikte memurların toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde de strateji değişti. 

AĞUSTOS 2021 TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ

2021 yılında hem memurlar, memur emeklileri için toplu iş sözleşmesi hemde 4/D statüsünde olan personeller, işçiler için toplu iş sözleşmesi imzalanacak. Sözcü'de yer alan habere göre; Türk İş bu yıl toplu sözleşme görüşmelerinde Hak İş'le ortak hareket etme kararı aldı. 

Ağustos ayında gerçekleştrilecek olan toplu iş sözleşmesi yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in de en önemli sınavlarından biri olacak. Vedat Bilgin, Memur Sen ile birlikte gerçekleştirecekleri toplantılar sonrasında 3 milyon 150 bin memurun 2022 ve 2023 zam oranları belli olacak. Bu oranlar aynı zamanda 2 milyon 330 bin memur emeklisinin maaşlarına da yansıyacak. 

İmzalanacak olan toplu iş sözleşmesi 2022 yılı ve 2023 yıllarında memurlara ödenecek olan maaşları yeniden belirlenecek. Uzmanlar bu noktada 2023 seçimlerine dikkat çekiyorlar. Maaş zam oranlarına dair belirlemede 2023 seçimlerinin de olmasının memurların elini güçlendirdiği değerlendirmeleri yapılıyor. 

MEMUR MAAŞLARINDAN ÖNCE

Memur Sen ile yapılacak görüşmeler öncesinde ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yaklaşık 700 bin işçi için toplu iş sözleşmesi masasına oturacak. Türk İş Sendikası ve Hak İş Sendikasının ortak hareket edeceği bu görüşmelerde taşerondan kadroya geçen personellerin mali ve sosyal hakları belirlenecek. 

Taşerondan kadroya geçecek işçilerin ilk defa toplu iş sözleşmesi masasına oturması ve beklentilerin yüksek olması nedeniyle görüşmeler yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin için zorlu geçebilir yorumları yapılıyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@