Verimsiz 90 Bin Ücretli Öğretmenliğe Son Verilmelidir!

Devletin MEB’e Masrafsızca Geçireceği Hazır Gücü Gerçekte Öğretmen Olan Kamu Görevlileridir!..

Memurlar 13.12.2015, 15:47
Verimsiz 90 Bin Ücretli Öğretmenliğe Son Verilmelidir!
Devletin MEB’e Masrafsızca Geçireceği Hazır Gücü Gerçekte Öğretmen Olan Kamu Görevlileridir!..Verimsiz 90.000 Ücretli Öğretmenliğe Son Verilmelidir!..

3 yılı aşkın süredir devam eden, maddi-manevi mağduriyete uğratılan kamu çalışanları aslında düz memur, vhki, bilgisayar işletmeni, gümrük memuru, muhafaza memuru, ambar memuru, gişe memuru, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, şef, kaloriferci, hizmetli,...vs. değil kazanılmış kurumlar arası geçiş hakları olması gereken ancak bu geçiş hakları yönetmelik değişikliğiyle ellerinden alınmış öğretmenlerdir.

Yaşamlarını biraz olsun güvenceye alabilmek için KPSS ile kazanmak zorunda bırakıldıkları genel idare hizmet sınıfı, yardımcı hizmetler sınıfı,...vs memuriyet-kamu görevlisi kadroları çalışma yaşamında olması gereken yerleri değildir.Ait oldukları yer; sınıflarda, okullarda, kara tahta, akıllı tahta başlarında çalışacakları yapmak istedikleri gönüllerindeki gerçek mesleğin ait olduğu MEB'in devlet okullarındaki eğitim hizmetleri sınıfındaki öğretmen kadrolarıdır.

31.08.2012 MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ndeki değişiklik uygulanacaksa da mağduriyetin giderilmesinden sonraki süreçtekileri kapsamalıdır!..

Asıl Mesleği Öğretmenlik Olan Kamu Çalışanlarına Kurumlararası Geçiş Yolunu Tıkayıp; Onları Memur Olmayan Yeni Mezun İlk Atamacılarla Yeniden KPSS'de Yarıştırmak Haksızlıktır!..

Öğretmenlik yapma hakları bulunan bu kişilere tek yol olarak teorikte ilk atama yöntemi bırakılmıştır. Ancak öğretmenliğe geçirilmeyen bu kişileri KPSS ile yerleştirmede sanki kamu personeli kadrolarını kazananlar onlar değilmiş gibi Kamu Personeli Seçme Sınavları'na yeniden sokup MEB devlet öğretmenliğine geçişlerini sadece genelin içinde yok denecek kadar az ilk atama olasılığına bırakmak yanlıştır, zaten haksız rekabet olduğu da çok açıktır!.. Çünkü öğretmenliğe ataması yapılmamış aktif kamu çalışanları ile İlk Atamaya tabi kesimler farklı kulvardadır!..

Öğretmenlik yapma hakkı bulunan bu kamu çalışanlarının tüm gün süren bir kamu hizmeti görevleri ile düzenlemeleri gereken bir aile yaşamları olduğu da unutulmamalıdır!..

Çoğunluğu evli-çocuklu bu kişileri 40 yaşlarına yaklaşırken KPSS sanki bir yeterlilik sınavıymış gibi her branşta da olmayan ÖABT' ye sokup 20li yaşlardaki yeni mezunlarla genelin içinde yarıştırmaya çalışmak adil değildir!..

Kontenjan azlığı-dengesiz branş dağılımı nedeniyle yüksek puanlarına rağmen yıllarca atanmayıp koşullar gereği yaşamını sürdürmek için öğretmenlik dışı kamuda yine yüksek KPSS puanlarıyla memurluk kazanmak zorunda bırakılan ve orada unutulan öğretmenlerin kurumlar-arası & kurum-içi öğretmenliğe geçememe mağduriyetinin giderilmesi gerekmektedir.

ÖSS+ÖYS+LES(ALES)+KPSS+...vs  sınavlarından başarıyla çıkmış, Lisans - TezsizYüksekLisans - Pedagojik Formasyon eğitimini başarıyla bitirmiş, devlet okullarına ataması yapılmamış ama öğretmenlik yapma hakkı bulunan bu kamu çalışanları içinde memuriyet öncesi MEB'e bağlı Özel Öğretim Kurumlarında Temel-Hazırlayıcı-Uygulamalı Eğitim&Sınavlarını başarıyla geçip Öğretmenlikte Adaylığı kaldırılmış ve yine Temel-Hazırlayıcı-Uygulamalı Eğitim&Sınavlarının ardından ASİL MEMUR olmuşlar da vardır!

İlginçtir ki bu kişileri kendi aralarında bile sıralamayı unutan ve bu kamu çalışanlarına çıkar yol olarak sadece yeniden KPSS İlk Atama haksızrekabeti yöntemini bırakan MEB'in şu uygulamalarına dikkat çekelim:

1)KPSS ile atanmadıkları halde üniversitelerin araştırma-öğretim görevlileri ve okutman kadrolarından MEB öğretmen kadrolarına kurumlar arası geçiş yapılmaktadır.

2)KPSS'siz milli sporcuların MEB'e öğretmen olarak alımı sürmektedir!..

3)"28 Şubat mağduru" olarak adlandırılan kişiler, sadece bir dilekçeyle KPSS'siz olarak MEB öğretmen kadrolarına alınmıştır!..

4)Memur olmayan özel dershane öğretmenlerinin, şu ana kadar yönetmeliklerde yer almamış ve hala da olmayan bir atama yöntemiyle devlet öğretmeni kadrolarına KPSS'siz atanması süreci Anayasa Mahkemesi kararına rağmen zorlanmaktadır!..

MEB, öğretmen açığını maliyeti yüksek ve genelde verimsiz 90000 ücretli öğretmenle gidermeye çalışırken,devletin zaten maaş ödediği bu kişilerin devlet dairelerinden devlet okullarına kanuni hakları olan kurumlar arası geçişini kendi aralarında sıralamaktan çekinmeden maliyetsizce acilen kendi bünyesine katmayı bilmelidir.

Öğretmenlik yapma hakkı bulunan kamu çalışanlarının devletteki memur kadrolarının MEB'in devlet okullarındaki öğretmenlik kadrolarına aktarılması adaleti bozmadan, yalnızca kendi aralarında belli ölçütlere göre uygun bir sıralamayla olabilir. Örneğin kurumlar arası geçiş sıralamasında aşağıdaki durumlar çözüm olarak uygulanırsa hakkaniyet duygusu zedelenmeyecektir.

1)Memuriyet öncesi özelde geçen SSK'lı öğretmenlik & öğreticilik süreleri + Memuriyet süresi

2)Emekliliğe esas toplam hizmet süresi

3)Mezuniyet tarihi önceliği

4)Aslında İlk atamacılar için gerekli olan KamuPersoneliSeçmeSınavı ısrarından vazgeçilmeyecekse de sadece kendi aralarında ilgili puan türlerinde üstünlük sıralaması

Bu kişilerin kadrolarının MEB'e öğretmen olarak kaydırma işi asla ilk atamacılar ile karşı karşıya getirilip haksız rekabet içinde, eşit olmayan koşullarda yarıştırılmadan ya eskisi gibi %3'lük kontenjanla ya da 5000 civarı toplu bir kadro kaydırmasıyla gerekirse mevcut çalıştıkları illerde anayasal aile birliğinin korunması adına zorunlu hizmetten muaf tutularak yapılmalı 2012'den beri süren mağduriyet artık giderilmeli,Türk Milli Eğitimi sisteminin bir neferi olarak çoktan hak ettikleri asıl mesleklerinin içinde gönülleri alınmalıdır...

Yorumlar (5)
ahmet güzel 5 yıl önce
site yönetimine teşekkür ederek, MEB 'in artık kamuda görev yapan öğretmenlere yapılan bu haksızlığa bir son vermelerini talep ediyoruz..
Cansu 5 yıl önce
Kamuda çalışan memur öğretmenlerin Hizmet süresiyle geçişin geri gelmesini istiyoruz bize yapılan haksızlığı bir an önce giderin biz kpss ile atandık
matematikyaşamdır 5 yıl önce
31.08.2012 MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’ndeki değişiklik illa uygulanacaksa da mağduriyetin giderilmesinden sonraki süreçtekileri kapsamalıdır!..
ALİ 5 yıl önce
Yönetmelik mağdurları artık duyulmalı ... 1 gece değişen yönetmelik memur öğretmenlere hayal kırıklığı yaşattı. yani yönetmelik uygulanacaksa da 31-08-2012 tarihinden sonraki memurları kapsamalıdır...
Irem 5 yıl önce
Memur olarak callisan ogretmenler magdur duyun artik sesimizi
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@