Vali Nasıl Olunur, Hangi Bölümü Okumak Gerekir? Vali Maaşları 2021

Prestijli meslek grupları arasında yer alan valilik mesleği günümüzde en çok ilgi duyulan meslek dallarından biri olarak bilinir. Valilik mesleği hem hizmet alanı hem de içeriği açısında geniş bir kapsama sahiptir.

Vali Nasıl Olunur, Hangi Bölümü Okumak Gerekir? Vali Maaşları 2021
Prestijli meslek grupları arasında yer alan valilik mesleği günümüzde en çok ilgi duyulan meslek dallarından biri olarak bilinir.Valilik mesleği hem hizmet alanı hem de içeriği açısında geniş bir kapsama sahiptir.

İlleri idare etmek ile görevlendirilmiş olan kişiler olarak bilinen valiler bu görevlerinde cumhurbaşkanını temsilen yer alırlar. Bulundukları bölgede genel idarenin başı ve il özel idaresinin yürütme organı olarak hizmet veren bu kişiler meclis ve encümen tarafından alınan kararları yürütmektedir. Aynı zamanda genel meclise sunulacak olan çalışma ve bütçe programları da valiler tarafından hazırlanmaktadır. Meclis ve encümen gündeminin düzenlenmesi ile il özel idaresi tüzel kişilik temsili de valilere aittir.

Vali Olmak İçin Hangi Bölümü Okumak Gerekir?

Vali olmak için okunması gereken bölüm dört yıllık işletme, hukuk, iktisadi ve idari bilimler fakültesi bölümleridir. Bunun dışında mezuniyeti olan kişiler İçişleri Bakanlığı tarafından açılan kaymakam adaylığı sınav sürecinde başarılı olduklarında bu görevi yapmaya hak kazanmaktadırlar.

Vali olabilmek için gerekli tecrübeyi kazanmış olmak gerekir. Bu durumda içişleri bakanlığı tarafından kaymakamlara ya da bakanlık bünyesinde bulunan kişilere valilik için öneride bulunulur. Ardından bu öneri Cumhurbaşkanının onayından geçmektedir. Onay verildikten sonra ilgili kişi ya da kişilerin ataması gerçekleşmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü çalışanları da bu bakanlığa bağlı olarak hizmet verdiklerinden dolayı vali olarak atanma hakkına sahiptir.

Vali Maaşları Ne Kadardır?

Vali maaşları birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Bu meslek grubunda yer almadan önce kişiler belirli bir tecrübe seviyesine ulaştıklarından dolayı maaş da pek çok mesleğe kıyasla biraz daha yüksek olacaktır. Aynı zamanda alınan maaş görev yapılan illere göre de farklılık göstermektedir. Bu durumda çalışılan yerin küçük yerleşim birimi olup olmadığına dikkat edilmektedir.

Vali maaşları için diğer devlet memurlarında olduğu gibi yıl içerisinde Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kere zam yapılmaktadır. Bu zamlara göre tutar değişmekte olup ortalama bir vali maaşı aylık 11.000 TL civarında olmaktadır. Vali yardımcılarının maaşları ise biraz daha düşüktür.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@