Tam Kapanma Genelgesinde Memurlar Adına Yayımlanan Kararlar

İçişleri Bakanlığı'nın tam kapanma genelgesi yayımlandı. 17 Mayıs tarihine kadar geçerli olacak tam kapanma sürecinde memurları ilgilendiren tüm kararlar Kamu Gündemi'nde.

Tam Kapanma Genelgesinde Memurlar Adına Yayımlanan Kararlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından tam kapanma kararını açıkladı. İçişleri Bakanlığı ise yayımladığı genelge ile sokağa çıkma yasağının nasıl ve hangi koşullarda uygulanacağını duyurdu. Bakanlığın genelgesinde yayımladığı şartlar arasında kamu personellerini ilgilendiren düzenlemeleri derledik. İşte 17 Mayıs tarihine kadar devam edecek süreçte kamu personellerini yakından ilgilendiren o kararlar. 

MEMURLAR ADINA İLAN EDİLEN TAM KAPANMA KARARLARI

Memurlar adına yayımlanan kararlarda hangi personellerin, hangi koşullarda ve hangi şartlarda çalışacaklarına ilişkin düzenlemeler yer aldı. Buna göre bakanlık hem genel şartları hemde bazı kadrolara özel durumları açıkladı. Bu kapsamda;

Kurumda Çalışması Gerekenler için;

* Tam kapanma sürecinde sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin sürdürülebilmesi için gerekli olan asgari personel seviyesine düşülecek (asgari personel seviyesi toplam personel sayısının % 50'sini aşmayacak ölçüde) şekilde uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya geçilecektir.

Uzaktan Çalışacaklar

* Uzaktan ve dönüşümlü çalışmaya tabi kamu personeli, herhangi bir özel muafiyete sahip olmamaları nedeniyle diğer vatandaşlarımızın tabi olduğu esaslar haricinde ikametlerinden ayrılmayacaklardır.

Kurumda Çalışacaklara Özel Belge

* Kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet binalarında/yerlerinde görev alacak kamu personeli için yetkili yönetici tarafından bu durumu ortaya koyan görev belgesi düzenlenecek ve görevli olduğu zaman dilimi içerisinde ikameti ile işyeri arasındaki güzergahla sınırlı şekilde muafiyete tabi olacaktır.

Seyahat Yasağından Muafiyet

* Zorunlu bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum veya kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlileri (müfettiş, denetmen vb.) kurum kimlik kartı ile birlikte görev belgesini ibraz etmek kaydıyla bu hükümden muaf tutulacaktır.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF OLAN KAMU PERSONELLERİ

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede sokağa çıkma yasağından muaf olan personeller bulunuyor. 

Bakanlık muaf olan personellere ilişkin listesinde, "Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar (özel güvenlik görevlileri dahil), Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler örneğin Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, PTT çalışanları. Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri ile buralarda çalışanlar,

Cenaze defin işlemlerinde görevli olanlar örneğin din görevlileri, hastane ve belediye görevlileri. Mahalli idarelerin toplu taşıma, temizlik, katı atık, su ve kanalizasyon, karla mücadele, ilaçlama, itfaiye ve mezarlık hizmetlerini yürütmek üzere çalışacak personeli, İş sağlığı ve güvenliği ile iş yerlerinin güvenliğini sağlamak amacıyla iş yerlerinde bulunması gerekli olan çalışanlar (iş yeri hekimi, güvenlik görevlisi, bekçi vb.)," personelleirne yer verdi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@