Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadroya Geçirilme İstekleri TBMM'de Gündem Oldu!

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesine dair taleplerini gündeme getirdi. Türk Eğitim-Sen'in yaptığı anketi TBMM'de değerlendiren Fahrettin Yokuş, sözleşmeli öğretmenlerin mutsuz olduklarını söyledi.

Sözleşmeli Öğretmenlerin Kadroya Geçirilme İstekleri TBMM'de Gündem Oldu!

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, sözleşmeli öğretmenlerin yaşadıkları sorunu TBMM'de gündeme getirdi. Sözleşmeli öğretmenlerin durumların memnun olmadıklarını söyleyen Fahrettin Yokuş bu öğretmenlerin bir an önce kadroya geçirilmeleri gerektiğini belirtti.

ÖĞRETMENLER HAYATLARINDAN MEMNUN DEĞİL!

Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan ve 15 Bin öğretmenin katıldığı anketin sonuçlarını değerlendiren Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz kendi mesleklerinin itibarsızlaştığını düşünmeye başladılar. Her 10 öğretmenin yedisi aldıkları maaşların yaptıkları işe karşılık gelmediğini düşünüyor. Yani bu öğretmenlerimiz ücret yetersizliğinden şikayet ediyorlar. En acı olan anket sonucu ise her iki öğretmenden birisinin daha iyi bir iş bulması halinde mesleği bırakacağını söylemesi oldu. Bu ankete göre öğretmenlerimizin yüzde 14'ü geçimlerini sağlayabilmek için ek iş yapıyorlar. Öğretmenlerimizin giderlerinin çoğu ise gıda harcalamalarına oluyor ve pandemi sürecinde mutfak masraflarının artmasından da şikayetçiler. Emekliliği gelen her 10 öğretmenden 6'sı emekli olmayı istemediklerini söylüyorlar. Bunun gerekçesi de emekli olunca alacakları maaşla geçinemeyeceklerine dair duydukları kaygı. Emekli olmak isteyenler ise bu mesleğin kendilerini çok yıprattığını söylüyorlar.” dedi.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİ SAYGIN GÖRÜLMÜYOR!

Öğretmenlerin toplum tarafından yeteri kadar saygın görülmediklerini düşündüklerini söyleyen Fahrettin Yokuş, “Ankete katılım gösteren öğretmenleri yüzde69,8'i toplum tarafından saygın bulunmadıklarını söylüyorlar. Öğretmenlerin yüzde 69,3'ü 3600 ek gösterge isterken yüzde 35'i de Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun çıkmasını bekliyorlar. Umarım öğretmenlerimiz hak ettikleri değeri bir an önce görürler.” ifadelerini kullandı.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLER KADROYA ALINMALI!

Sözleşmeli öğretmenlerin sorunlarına ayrı bir parantez açan Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Sözleşmeli öğretmenler kadroya alınmalıdır. Eğitim sistemi içerisinde mülakat bir an önce kaldırılmalı ve liyakat esas alınarak adaletli bir yönetici atama sistemi hayata geçirilmelidir. Eğitim ve öğretim sendika, vakıf ve cemiyet gibi çetelerin tahakkümünden kurtarılmalıdır. Maaş karşılığında ders yükü tüm öğretmenler için 15 saat olarak belirlenmelidir. Rehberlik öğretmenlerinin başta nöbet konusu olmak üzere sorunlaru çözülmelidir.” açıklamasını yaptı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@