Polis, Öğretmen, Bekçi, Hemşire! 2021 Temmuz Memur Maaş Zammı

2021 yılı Temmuz ayında memur maaşlarına zam yapılacak. TÜİK tarafından açıklanan son veriler kapsamında memur maaşlarına yapılacak zam oranı belli oranda netleşti.

Polis, Öğretmen, Bekçi, Hemşire! 2021 Temmuz Memur Maaş Zammı

Bilindiği üzere memurların maaşları her yıl iki defa zam alır. Ocak döneminde ve Temmuz döneminde maaşlarını zamlı alan memurlar için yeni zam dönemi yaklaşıyor. 2021 yılının ikinci yarısında geçerli olacak zam oranları için ise enflasyon oranları ve net maaş zammı etkili olacak. 

MEMUR MAAŞLARI YÜZDE KAÇ ARTACAK?

Kamu kurumlarında çalışan personellerin maaşlarına toplu iş sözleşmesi gereği iki aşamalı zam uygulanacak. 

Memurların maaşlarına TİS kapsamında yüzde 3 oranında net zam yapılacak. Bunun üzerine ise enflasyon oranlarında oluşacak fark kadar ek zam yapılacak. Net zam ve enflasyon farkı memurların Temmuz 2021 döneminde alacakları maaşları belirleyecek. 

Bu kapsamda;

Türkiye İstatistik Kurumu enflasyon oranlarını açıklamaya devam ediyor. Memur maaşları için gerekli olan 6 aylık verilerin 4 aylık bölümü tamamlandı. Mayıs ve Haziran ayı enflasyon oranlarının da açıklanmasıyla maaş zam oranları netlik kazanacak. 

Ocak, Şubat, Mart ve Nisan dönemine kadar oluşan enflasyon farkı yüzde 5.45 seviyesinde. Bu rakamlara Mayıs ve Haziran verileri de eklenecek. Uzmanlar önümüzdeki iki aylık süreç için ise bazı değerlendirmelerde bulundular. Enflasyon oranlarının artacağını öngören uzmanlar 6 aylık enflasyon rakamlarını tahmin ettiler. 

Tüm değerlendirmeler sonucunda ise memurların yüzde 7.3 oranında zam alacakları öngörülüyor. 

GÜNCEL MAAŞ TABLOSU

Ocak 2021 dönemi ile Temmuz 2021 dönemi arası maaş tutarları. En düşük memur maaşı 4.542 TL. Polis memuru (8/1) 6.859 TL, Öğretmen (1/4) 6.049 TL, Başkomiser (3/1) 7.833 TL, Hemşire (Lisans - 5/1) 5.868 TL, Mühendis (1/4) 8.000 TL, Teknisyen (Lise - 11/1) 5.038 TL

MEMUR MAAŞ ZAMMI NASIL BELİRLENİYOR?

Memurların maaş zam oranları hükümet ve yetkili sendika arasında gerçekleştirilen görüşmelere göre belirlenir. Son görüşmeler kapsamında 2021 yılının ocak ve temmuz ayı ile temmuz ile aralık sonuna kadar geçerli zam formülü yüzde 3 net zam ve enflasyon farkı zammı olarak belirlendi. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@