Personel Sayısı Her Gün Azalıyor! 3000 Gelir Uzman Yardımcısı Alım Talebi İletildi

Gelir İdaresi Başkanlığı'nda personel sayısı her geçen gün azaldığı için, 3000 Gelir Uzman Yardımcısı alım talebi Vergi Uzmanları Topluluğu tarafından Bakanlık yetkililerine iletildi.

Personel Sayısı Her Gün Azalıyor! 3000 Gelir Uzman Yardımcısı Alım Talebi İletildi

Gelir İdaresi Başkanlığı her yıl açık bulunan kadrolara atanmak üzere gelir uzmanlığı giriş sınavı yapmakta ve azalan personel sayısını telafi yoluna gitmektedir.  Bu kapsamda 2020 yılı alımları içinde 20 Ekim 2020 tarihli sınav ilanı ile 12 Aralık 2020 tarihinde gelir uzman yardımcısı alımı yapılacağı ilan edilmiştir.

Ancak, 2 Aralık tarihinde yapılan duyuru ile mezkur sınavın ileri bir tarihe ertelendiği duyurulmuş olup söz konusu sınav 13 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Bu süreçte 2020 yılı içerisinde salgın koşullarından dolayı herhangi bir gelir uzman yardımcısı alımı gerçekleştirilememiştir.

Vergi Uzmanları Topluluğu tarafından verieln bilgilere göre; Emekli olan personel sayısındaki artış, alım yapılan genç personelin özlük haklarının düşüklüğü ve kariyer hedeflerinin bulunmaması gibi nedenlerle başka kurumlara geçişi ile genç personelin merkez birimlere tayini gibi nedenlerle taşra birimleri personel sıkıntısı çekmektedir. Özellikle 2020 yılında uzman yardımcısının alınmamış olması, 2021 yılında taşranın personel sıkıntısını hat safhaya yükseltmiştir.

Genç üniversite mezunları da 2020 yılında uzman yardımcısı alınmamasından dolayı mağdur olmuşlardır. Bir başka mağduriyette 2020 yılında 35 yaş sınırını geçecek personel tarafında yaşanmıştır. Zira sınav süresinde yapılabilseydi sınava girebilecek olan 35 yaş grubundaki kesim sınav ertelendiği için sınava girememekte ve her platformda haklı taleplerini dile getirmektedirler.

Taşra birimlerinin acil personel ihtiyacı ve üniversite mezunlarının da haklı beklentileri karşılanmak üzere 2021 yılı içerisinde en az 3.000 civarında uzman yardımcısı alımı ilanına çıkılması beklentileri ancak karşılayabilecektir. Ayrıca yaş sınırı nedeniyle salgın koşullarından dolayı ertelenen sınavlara giremeyen kitlenin de hakkının teslim edilmesi adına yaş şartının 2020 tarihi itibariyle dikkate alınması daha adil olacaktır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@