Önder Kahveci: Ya Zorunlu Harcama Kalemlerini Düşürün Ya Da Memurlara Ve Emeklilere Ek Zam Yapın!

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından yapılan 2021 Ocak dönemi asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı. Rakamlardan yola çıkarak bir açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, memurların maaşlarına ek zam yapılmasının kaçınılmaz hale geldiğini söyledi.

Önder Kahveci: Ya Zorunlu Harcama Kalemlerini Düşürün Ya Da Memurlara Ve Emeklilere Ek Zam Yapın!

Türkiye'de yaşanan ekonomik sıkıntılar ve hayat pahalılığı memurların geçimlerinde ciddi bir olumsuz etki bırakmaya devam ediyor. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci bir açıklama yaparak memurlara ek zam yapılmasının kaçınışmaz olduğunu ifade etti.

ASGARİ GEÇİM HADDİ YÜKSELDİ!

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi tarafından Ocak 2021 dönemi asgari geçim endeksi verileri açıklandı. Buna göre 4 kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin 8.136 TL oldu. Bir önceki ayla karşılaştırıldığında ise asgari geçim haddi 273 TL arttı. Yüzdelik hesaplamayla sadece Ocak ayı içerisinde asgari geçim haddi yüzde 3,47 oranında yükseldi.

MEMURLARA VE EMEKLİLERE EK MAAŞ ZAMMI TALEBİ!

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci bir açıklama yaparak, “Türkiye Kamu-Sen'in asgari geçim endeksi çalışmasının sonuçları kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşlarında yaşadıkları reel kayıpları ortaya koymuştur. Koronavirüs sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntıların ceremesini kamu çalışanları ve emekliler çekmeyedevam diyorlar. Yaşanan bu kayıpların telefisi yapılmazken zorunlu harcama kalemlerinde meydana gelen artışlar büyük bir sorun teşkil ediyor. Şu anda aldıkları maaşlarla mutfak, barınma, ısınma gibi kış aylarının zorunlu giderlerinedahi gücü yetmeyen kamu çalışanlarına maaşlarda ek ödeme yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir.” dedi.

MAAŞLAR ERİDİ!

Ek ödeme taleplerinin rakamlara dayandığını söyleyen Önder Kahveci, “Bizim kamu çalışanları için talep ettiğimiz ek ödeme tamamen reel rakamlara dayanmaktadır. En düşül memur maaşı ile ortalama memur maaşının Ocak 2020 ve Ocak 2021 dönemlerindeki farkı yüzde 13,50'dir. Maaşlar yüzde 13,50 oranında artmıştır. Peki 4 kişilik bir ailenin zorunlu harcamaları ne kadar artmıştır? O da yüzde 17,44 olmuştur. Maaşların nasıl eridiği bu hesaplamada herkes açık bir şekilde görmektedir.” ifadelerini kullandı.

ÖNDER KAHVECİ MEMURLAR İÇİN EK ZAM İSTİYOR!

Kamu çalışanları için maaşlara ek zam talebini yineleyen Önder Kahveci, “Ya zorunlu harcama kalemlerinde düşüş sağlanmalı ya da memurların ve emeklilerin maaşlarına ek zam yapılmalıdır. Kamu çalışanları enflasyon hedefinin altında zam pazarlığı yapanlara mahkum değildir. Toplu sözleşmede resmi süreyi gerektiği gibi değerlendiremeyip oylananların şimdi ek zam yalebinde bulunmaları onları sorumluluktan kurtarmaz. 2020-2021 yıllarında geçerli olacak zamların pazarlığı yapılırken bizim grev dahil her türlü mücadeleyi birlikte verelim mesajımıza arkasını dönenlerin şimdi samimiyetinden şüphe duyarım.” şeklinde konuştu.

Kamugundemi.com

Yorumlar (1)
Recep 3 ay önce
Sendikalar yine satmazsa işçiyi memuru.malum 2 yıl önceki sözleşmede açık mikrofon unutulmadı.sendikalar artık konu mankeni oldu .hep hükümetten yana oldu .

Gelişmelerden Haberdar Olun

@