Öğretmene yıpranma payı ile birlikte erken emeklilik

Ağır iş yapanın hakkı Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı veriliyor. Bu, emekli olunacak prim sayısını artırırken, emekli olunacak yaşı öne çekiyor.

Memurlar 06.03.2016, 01:48 06.03.2016, 01:50
Öğretmene yıpranma payı ile birlikte erken emeklilik
Ağır iş yapanın hakkı Ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memura ilave prim hakkı veriliyor. Bu, emekli olunacak prim sayısını artırırken, emekli olunacak yaşı öne çekiyor.

'Yıpranma hakkı' olarak bilinen ancak yasalarda 'fili hizmet süresi zammı' olarak geçen uygulama, çalışanın daha erken emekli olmasını sağlıyor. Yıpranma hakkı kurşun ve arsenik işlerinde çalışanlara, polise ve milletvekillerine de veriliyor.

ÇALIŞMADA SONA GELİNDİ

2015'te gündeme geldi Sağlıkçılar da zor şartlarda ve yıpratıcı işlerde çalıştıkları için yıpranma payı talep ediyordu. Hükümet Mayıs 2015'te bu yönde çalışma yapılacağıyla ilgili yeşil ışık yakmıştı. O dönemde yapılan açıklamada kamu ve özel hastaneler ile sağlık merkezlerinde çalışan, ebe, hemşire, doktor, röntgenci, diş hekimi gibi sağlık çalışanlarına yönelik düzenleme yapılacağı bildirilmişti. Bu çalışmada sona gelindi.

Haklar iyileştirilecek Sayıları 1 milyonu aşan sağlıkçıyla ilgili müjdeli haberi dün Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu verdi. Meclis Genel Kurulu'nda 2016 merkezi yönetim bütçesiyle ilgili bir konuşma yapan Müezzinoğlu, "Sağlık çalışanlarımıza yıpranma payı, fiili hizmet zammı ve hekimlerimizin emeklilik haklarının iyileştirilmesiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Önümüzdeki günlerde inşallah huzurlarınıza getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

4 YILLIK ÇALIŞMAYA 1 YIL EK

Bir yıl için 90 gün Yıpranma yasasının yaza kadar çıkacağı ifade ediliyor. Yasa çıkarsa, 1 yıllık çalışmaya 90 gün, 4 yıllık çalışmaya 1 yıl yıpranma hakkı tanınacak.

Bir başka ifadeyle 20 yıl çalışan bir sağlıkçı 25 yıl çalışmış sayılacağı için 5 yıl daha erken emekli olma hakkı elde edecek.

Bir başka ifadeyle yıpranma hakkı emekli olunacak yaşı aşağı aşağı çekecek. Sağlıkçıların ardından diğer kamu görevlileri, özellikle de öğretmenlerle ilgili düzenleme gündeme gelecek.

ÖĞRETMENLERE HAK TANINACAK

900 bin öğretmene yıpranma hakkı tanınacağıyla ilgili ilk görüş 2014 yılında Antalya'da düzenlenen 19'uncu Milli Eğitim Şurası'nda gündeme getirilmişti.

Yıpranma payı alarak emekliliğini öne çekecek meslekler arasıpa öğretmenlik de katılacak. Alınan bilgiye göre; bu konudaki çalışmada da sona yaklaşıldı. Sağlıkçılarla ilgili yıpranma düzenlemesine öğretmenlerin de dahil olabileceği ifade ediliyor.

4 yıl çalışmaya 1 yıl Buna göre; 4 yıl çalışan öğretmene 1 yıl yıpranma hakkı verilecek. Böylece 4 yıl çalışan bir öğretmen 5 yıl çalışmış görülecek. 20 yıl sonra 25 yıl çalışması varmış gibi değerlendirilecek olan öğretmen, yasadaki yaş şartını yerine getirirse 5 yıl erken emekli olacak.

Eğitim-Sen'in araştırmasına göre; öğretmenlerin büyük bölümünde angarya çalışma ve iş yükü artışına paralel meslek hastalıklarında artış yaşanıyor.
Yorumlar (7)
ahmet 4 yıl önce
yaslı öğretmenlerden hiçbir verim alınamaz. eğitimin kaliteli olmasını isteyen devlet öğretmen 50 yasına gelmeden emekli edilmelidir. yani yıpranma payı öğretmen için degil eğitimin kaliteli olması için verilmelidir. 60 yasına gelmiş bir öğretmen çocuklara ne verebilirki....
Mustafa YAZICI 4 yıl önce
Yaş şartını doldurmak kaydıyla ne demek ya hu?
vatandaş 4 yıl önce
sağlıkçıya mühendis teknikere teknisyene anlarımda öğretmen ne yıpranmasından bahsediyor yaw zaten yarım gün çalışıyor senede 4 ay hiç çalışmıyor. güneşlenme yıpranması falan mı anlamadım.:s
meraklı 4 yıl önce
yahu bir deli kuyuya bir taş attı geçen yıllarda, öğretmenler 3 ay tatil yapıyor diye.. (esası 1 temmuz-1 eylül arası). şimdi bir zır deli de 4'e çıkarmış iyi mi..
hüseyin 4 yıl önce
senin kafa kırık sanırım.bari yorum yazma
MEHMET HAKAN 4 yıl önce
Yıpranma sadece bedenen olmaz.İnsanın psikolojik olarak yıpranması çoğu zaman bedeni yıpranmadan daha ağır sağlık sorunları oluşturur.
Vatandaşa cevap 2 yıl önce
Senin o evinde söz geçiremedi gün çocuklarla öğretmen uğraşıyor sağlïkçıyı mühendisi anlatmış niye öğretmen deyince sorunuza gidiyor ses tellerimde nodül oluştu sesimi kullanamaz hale geldim17 yıllık öğretmenim 40 yaşındayım 58 yaşına kadar nasıl çalışayım senin çocuklarına torunlarına ne anlatabilirim ses kalmadı diyorum 30 kişilik sınıfta gel 40 dj geçir o zaman anlarsın öğretmeni ayrıca öğretmenler temmuz bire kadar seminere katılır Eylül birde göreve başlar dört ayı nereden uyduruyorsunuz
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@