Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde Yapılan Değişiklik İçin Danıştay'dan Yürütmeyi Durdurma Kararı!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Haziran 2020'de Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklik hakkında Danıştay yürütmenin durdurulması kararı verdi. Sendikalar tarafından eksik düzenleme nedeniyle yapılan yönetmelik değişikliğine itiraz edilmişti.

Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde Yapılan Değişiklik İçin Danıştay'dan Yürütmeyi Durdurma Kararı!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2020'nin Haziran ayında yürürlüğe soktuğu Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikleri Danıştay hukuka uygun bulmayarak yürütmeyi durdurdu.

DANIŞTAY YÜRÜTMEYİ DURDURDU!

Milli Eğitim Bakanlığı yapmış olduğu yönetmelik değişikliği ile başarı, üstün başarı belgesi ve ödüle puan verilmesini kararlaştırmıştı. Ancak teşekkür, takdir belgesi ve aylıkla ödüle puan verilmesini uygun bulmamıştı. Yapılan itirazlar sonucunda konu Danıştay 2. Dairesi'nin önüne gitti. Danıştay yönetmelik değişikliğini hukuka uygun bulmayarak yürütme durdurma kararı verdi.

GEREKÇE AÇIKLANDI!

Danıştay 2. Dairesi tarafından verilen yürütmenin durudurulması kararının gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı:

“657 sayılı Devlet memurları Kanunu'nda 611 sayılı Kanuj ile değişiklik yapılmadan evvel alınan teşekkür belgesi, takdir belgesi ve aylıkla ödülün; başarı belgesi, üstün başarı belgesi ve ödül ile benzer nitelikte bulunduğu görülmektedir. Teşekkür belgesi, takdir belgesi ve aylıkla özel ödül alan öğretmenlerin halen daha görev yapmakta oldukları dikkate alındığında başarı belgesi, üstün başarı beşlgesi ve ödül alan öğretmenlere ek hizmet puanı verilmesine karşın teşekkür belgesi, takdir belgesi ve aylık ödül olan öğretmenlere ek hizmet puanının verilmemesi eksik düzenleme olarak değerlendirilmiş ve hukuka uygun görülmemiştir.”

YENİ DÜZENLEME YAPILMASI BEKLENİYOR!

Danıştay'ın ilgili yönetmelik hakkında yürütmeyi durdurma kararı vermesinin ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığı'na çevrildi. Bakanlık tarafından yeni bir yönetmelik değişikliği yapılması beklenirken bu değişikliğe takdir belgesi, teşekkür belgesi ve aylık ödül detaylarının eklenmesi bekleniyor.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@