Milli Eğitim Bakanlığı'nın Yönetici Seçme Ve Görevlendirme Yönetmeliği İçin İptal Davası Açıldı!

Eğitim-Bir-Sen tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetici seçme ve görevlendirme yönetmeliği yargıya taşındı. Sendika yönetmelik iptalini isteme gerekçelerini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Yönetici Seçme Ve Görevlendirme Yönetmeliği İçin İptal Davası Açıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetici seçme ve görevlendirme yönetmeliği tartışma konusu oldu. Eğitim-Bir-Sen yönetmeliğin iptali konusunu yargıya taşıdı.

EĞİTİM-BİR-SEN YÖNETMELİK İPTALİ İSTEDİ!

Eğitim-Bir-Sen tarafından bir açıklama yapılarak eğitim kurumlarına yönetici seçme ve görevlendirme yönetmeliğinin hukuka aykırı olduğu ifade edildi. Kazanılmış hakların ihlal edildiğini savunan sendika bu durumun kurum içi çalışma barışını da bozacağını iddia etti. İlgili yönetmeliğin adil, eşit ve subjektif sonuçlar doğuracak hükümleri ve yönetmelik eklerinin iptali istendi.

İPTAL GEREKÇELERİ AÇIKLANDI!

Eğitim-Bir-Sen bir açıklama yaparak itiraz ettikleri hususları madde madde şu şekilde belirtti:

-Eğitim yönetimi sertifikası programının lisansüstü eğitime muafiyet sağlamaması

-Sertifika geçerliliğinin sekiz yılla sınırlandırılıyor olması

-Görevlendirme özel şartları kapsamında belirli eğitim kurumlarının yöneciliğinin belirli alanlara tahsis edilmesi sonu ortaya çıkacak olması

-Müdür başyardımcılığı görevlendirmesi için müdür yardımcılığı görevlendirmesinden farklı şartların getirilmemesi

-Değerlendirme formlarında adayların erişimine eşit, adil ve objektif bir şekilde açık olmayacak biçimde adayların kendi istekleri ve iradesi dışında meydana gelebilecek faaliyetlerin puanlama konusu haline getirilmesi

-Yalnızca son dört yıldaki ödüllerin dikkate alınması

-Dört yıldan fazla hizmet süresinin eksik puanlama olarak değerlendirilmesi

DANIŞTAY KARAR VERECEK!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın 5 Şubat 2021 tarihli yönetmeliğinin iptali için Danıştay'a dava açıldı. Danıştay bu konuda Eğitim-Bir-Sen'in itirazlarında yer verdiği durumların hukuka aykırı olduğuna hükmederse yürütmeyi durdurma kararı verebilecek.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@