Memurun Gözü Bu Toplantıda

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında, kamu görevlilerinin 2016

Memurlar 03.08.2015, 11:29
Memurun Gözü Bu Toplantıda

ANKARA (ANKA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında, kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere yürütülecek toplu sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı yapılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılacak toplantı saat 11.00’de başlayacak. Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın başkanlığındaki Kamu İşveren Heyeti, memurları ise 15 kişilik Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti temsil edecek. Bu heyetin başkanlığını ise en çok üyeye sahip konfederasyon olarak Memur -Sen yürütecek.

-TALEP-

Memur-Sen taleplerini açıkladı. Buna göre, memurlar 2016 yılının birinci altı ayında yüzde 8, ikinci altı ayında yüzde 8 ve 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere taban aylığına 150 TL zam 2015 yılı ekonomik büyüme oranının yüzde 50’si ve üç aylık dönemlerdeki büyüme oranları kadar refah payı artışı enflasyon farkı istiyor.

Memurlar 2017 yılında ise birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 ve 1 Ocak 2017’den geçerli olmak üzere taban aylığına 100 TL zam 2017 yılında üç aylık dönemlerdeki ekonomik büyüme oranı kadar refah payı artışı enflasyon farkı istiyor.

-SÜREÇ-

Toplu sözleşme görüşmeleri en fazla bir ay sürecek. Toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşılamaması ve toplu sözleşme imzalanamaması halinde devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu girecek ve bu kurulun verdiği kararlar kesin olarak uygulanacak. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@