Memurların net kaybı dudak uçuklattı

Bayram Zengin, "Kurban Bayramı memur için kabusa dönüştü" dedi.

Memurlar 23.09.2015, 13:14
Memurların net kaybı dudak uçuklattı

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyon (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, 2015 başından bugüne dolardaki artışın yüzde 28.23 olduğunu belirterek, “2015 yılı için memur aylıklarına yapılan artış enflasyon farkı dahil yüzde 7.46 olduğu dikkate alınacak olursa memurların anılan dönemdeki kayıpları yüzde 20.77’dir” dedi. Gizli bir elin cebini boşalttığı memurların yoksulluğunun giderek arttığını ifaden eden Zengin, “Memurun kaybı dudak uçuklattı. Kurban Bayramı memur için kabusa dönüştü” açıklamasında bulundu.

Zengin yaptığı yazılı açıklamada ekonomik darboğaz içerisinde olan memurların durumunu gözler önüne serdi. Memurların Kurban Bayramına buruk girdiğini aktaran Zengin, “Bu memurların ve emeklilerinin buruk karşıladığı ilk bayram da değildir” dedi.

Kurban Bayramının okulların açıldığı döneme gelmesinin kamu emekçilerini çaresiz bıraktığının, memurların adeta vurgun yediğinin altını çizen BASK Başkanı, “Eylül ayı ilköğretimden yüksek öğretime kadar öğrencilerin okula başladığı buna bağlı olarak da eğitim ve öğretim harcamalarının (giyimden eğitim malzemesine, katkı payı/öğrenim harcı ve barınmadan ulaşım/okul servisine kadar) yoğun olduğu bir ay olmakla birlikte, özellikle ailesinin ikamet ettiği şehirden başka bir yerde yüksek öğretimde okuyan öğrencilerin ek harcamaları Eylül ayını adeta bir kabus ayına çevirmektedir” ifadelerini kullandı.

Zengin, bayram harcamalarını doğası gereği “ertelenemez giderler” olarak nitelendirirken geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı ailelerin, söz konusu harcamaları banka kredisi kullanarak veya aile-arkadaş çevresine borçlanarak karşılamaya çalıştığını, bir sonraki bayrama kadar aylarca kredi taksiti veya borç ödemek zorunda kaldığını belirtti.

Memurların, başka illerdeki anne-baba ve diğer yakınlarını ziyarete gitmelerinin artık hayal haline geldiğine dikkat çeken Bayram Zengin, “Durum, memur emeklileri için daha da vahimdir. Birçok memur emeklisi elini öpmeye gelen torunlarına harçlık şöyle dursun, bir çikolata bile verememenin derin ıstırabı içinde kalmaktadır” ifadelerini kullandı.

MEMUR YOKSULLAŞIYOR

Memur aylıklarının enflasyon ve yükselen dolar karşısında giderek kuşa döndüğünü de savunan BASK Başkanı Zengin, şunları kaydetti:

“2 Ocak 2015 tarihinde 2,3433 lira olan 1 dolar, 22 Eylül itibariyle 3,0048’e yükselmiştir. Dolardaki sekiz buçuk aylık artış yüzde 28.23’tür. 2015 yılı için memur aylıklarına yapılan artış enflasyon farkı dahil yüzde 7.46 olduğu dikkate alınacak olursa memurların anılan dönemdeki kayıpları yüzde 20.77’dir. Kamudaki bir hizmetli 167.70 dolar, memur 178 dolar, öğretmen 202.37 dolar, pratisyen doktorun 280.81 dolar, uzman doktor 339.67 dolar, hemşire 194.32 dolar, mühendis 297.78 dolar, teknisyen 185.78 dolar ve araştırma görevlisi 281.47 dolar fakirleşti. Gizli bir el, memurların cebini boşaltmakta, memurların giderek yoksulluğu artmaktadır.

Aynı dönemde Türk-İş tarafından yapılan açlık ve yoksulluk sınırı araştırmalarında yılın ilk sekiz ayında açlık sınırı 122 lira 23 kuruş, yoksulluk sınırı ise 365 lira 62 kuruş yükselmiştir. Bu yüzde 9.1 artışa karşılık gelmektedir. Netice itibariyle, karşılaştırma neye göre yapılırsa yapılsın memurlar giderek yoksullaşmaktadır.

“MEMURA İKRAMİYE BEKLENTİSİ BOŞA ÇIKTI”

Memurlar, seçime rağmen Hükümetten bayram öncesi kendilerine ikramiye verilmesini ve bir parça nefes almayı da boşuna beklemişlerdir. İktidar memurlara şaşı bakmaya devam etmektedir. Sadece iktidar partisi de değil, 7 Haziran genel seçimlerine katılan muhalefet partilerinin de gündemlerinde memurlar yer almamış, memurlara yönelik hiçbir mitingde, liderlerden tek bir cümle sarf eden olmamıştır.

Anlaşılan, iktidarlarca memur üvey evlat muamelesi yapılması bir hükümetten diğer hükümete miras bırakılmaktadır. 18 Eylül 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile kamu işçilerine 21 Eylül tarihinde ve bayram öncesinde yarım ikramiye ödenmesi ilan edilirken, memurlara 1 kuruşluk bir ikramiye bile akla gelmemiştir. Kaldı ki, Ağustos ayında Hükümet ile Memur-Sen arasında imzalanan toplu sözleşmede bile, 4688 sayılı yasada toplu sözleşmede görüşülecek konular arasında yer alan memurlara ikramiye verilmesi hususu, ne yazık ki gündeme dahi alınmamıştır. Asıl üzücü olan toplu sözleşmeye oturan sendikaların bu muamele karşısında suspus olmaları, iktidarların yaklaşımını açıkça onaylamalarıdır. Yetkili memur sendikaları Hükümet ile 13 yıldan beri yapılan toplu pazarlıklarda sendika aidatının devlete yüklenmesi konusuna gösterdikleri hassasiyet ve kararlılığı 4688 sayılı yasanın 28 inci maddesinin açık emri olan ‘memurlara ikramiye verilmesi’ konusunda da göstermiş olsalardı, memurlar bayramlarda böylesine çaresiz kalmayacaktı.”

“KAMU İŞÇİSİNE VAR, KAMU GÖREVLİSİNE YOK”

Zengin kamu işçilerine her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye verildiğinin de altını çizdiği açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bu ikramiyelere 7 Haziran seçimleri öncesi kamu işçileri ile imzalanan toplu sözleşme ile ‘Denge Ödeneği’ adı altında ve 500 lir tutarında 7. ikramiyenin verilmesinin memur sendikalarına örnek teşkil etmemesi utanç vericidir. Üç ay içerisinde aynı hükümet ile ve aynı bakan ile toplu sözleşmeye oturan işçi ve memur sendikaları arasındaki toplu pazarlık farkı, güdümlü ve yandaş sendikacılığın neleri kaybettirdiğini de gözler önüne sermektedir.

İkramiye memurların en doğal haklarıdır. Sadece yasadan kaynaklanan değil, eşitlik ilkesinin de bir gereğidir. BASK olarak sonuna kadar memurlara ikramiye verilmesinin takipçisi olacağız. 13 yıllık toplu pazarlık dönemi, BASK toplu pazarlık masasına oturmadıkça ve BASK’ın eli topla pazarlık masasına değmedikçe, diğer haklar gibi memurlara ikramiye verilmesi konusunun da çözülemeyeceğini açıkça ortaya koymuştur. Bu vesile ile memurların, emeklilerinin ve tüm vatandaşlarımızın bayramlarını kutluyoruz.”

Kaynak: Odatv.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@