Memurları Umutlandıran Açıklama: Teklif Yükselebilir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Memurla toplu sözleşme görüşmelerinde teklifimiz son değil, belki yükselebilir” açıklamasında bulundu.

Memurlar 18.08.2015, 21:56
Memurları Umutlandıran Açıklama: Teklif Yükselebilir

ANKARA (ANKA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Memurla toplu sözleşme görüşmelerinde teklifimiz son değil, belki yükselebilir” açıklamasında bulundu.

Bakan Çelik, Habertürk TV'de yayınında açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik dün Başbakan Davutoğlu ve MHP Lideri Bahçeli arasındaki 2 buçuk saat süren görüşmenin hemen sonrasında yaptığı “Başbakanımız çok güzel açıklamalar yapacak" sözüne açıklık getirdi.

“Görüşme biter bitmez, yoğun bir medya ilgisi vardı” diyen Çelik, gazeteci arkadaşlarımız ‘Yıldırım nikahı mı kıyılıyor iki parti arasında?’ dediler. Biz de o sırada hemen asansöre binmek zorundaydık. Asansörün kapısı kapanırken gazeteci arkadaşların yoğun sorularına; ‘Çok önemli açıklamalar yapacak’ dedim ve devem ettik. Benim bu sözlerim çok güzel açıklamalara dönüşmüş” dedi.

Koalisyon görüşmeleri hakkında konuşan Çelik, “MHP ilk tur görüşmede de koalisyona giremeyeceğini ifade etti. Bahçeli kesinlikle koalisyonda olamayacakları konusunda net tavrını ortaya koydu” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başından beri koalisyon değil erken seçim istediği iddiaları hakkındaki soruyu da yanıt veren Bakan Çelik, Erdoğan’ın erken seçim istemediğini, egoların bir kenara bırakılarak koalisyon için çalışılması gerektiğini söylediğini vurguladı.

Çelik, CHP ile yürütülen istikşafi görüşmelerin zaman geçirme adına fazla uzatıldığı yönündeki görüşler hatırlatıldığında ise CHP ile görüşme süresini uzatmadıklarını, başka alternatif olmadığı için koalisyonu zorladıklarını dile getirdi.

-“YAPILACAK İŞ SEÇİMLERE HAZIRLANMAK”-

Çelik, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bugün başkanlık için gündeme getirdiği “Olası seçimde seçmenin önüne başkanlık için referandum pusulası da koyabiliriz” önerisine yönelik olarak da, yapılacak seçimlerin başkanlık seçimi olmadığını, şu anda 7 Haziran sonrası ortaya çıkan siyasi manzaraya adapte olamamanın sorunlarının yaşandığını, yapılacak işin seçimlere hazırlanmak olduğunu ifade etti.

-TOPLU SÖZLEŞME-

Bakan Çelik’ten memurları yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri hakkında da önemli açıklamalar geldi. Toplu sözleşme sürecinin devam ettiğine dikkat çeken Çalışma Bakanı, şunları kaydetti:

“3 milyon memur, kamu çalışanı, 2 milyon da emekli var. 5 milyon vatandaşımızı ilgilendiren 3 Ağustos'ta başladığımız toplu sözleşme süreci var. Bu süreç şöyle işliyor; önce yetkili konfederasyon ve diğer konfederasyonlar tekliflerini veriyorlar. O teklifler inceleniyor ve arkasından yetkili konfederasyonun teklifi üzerinden biz kamu işvereni olarak müzakereleri sürdürüyoruz. Şimdi yoğun bir şekilde komisyonlar çalışıyor. Belli sürelerde biz de bir araya geliyoruz. Sendikalar teklifi verince kamu işvereni olarak bizim de teklif vermemiz gerekiyor. Bizim de orta vadeli plan ve programlarda artışların nasıl olacağı, kamu çalışanlarına zamların nasıl olacağı tanımlanmış. Bu çerçevede biz de ilk teklifimizi 2016 yılı için 4 4 olarak verdik. İlk toplantıdan sonra bunu 5 4'e taşıdık. Amacımız bizim teklifimizle memurun talebinde arayı bulmak. Teklifimiz son değil, belki yükselebilir.” (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@