Memurlara Ramazan ve Kurban Bayram İkramiyesi Verilecek Mi?

Kamu kurumlarında çalışan memurların bayram ikramiyesi almaları adına sendikalardan üst üste açıklamalar geldi. Peki memurlara Bayram İkramiyesi ödemeleri yapılacak mı? Hükümetin, Çalışma Bakanlığı'nın düzenlemesi var mı? Son gelişmeler.

Memurlara Ramazan ve Kurban Bayram İkramiyesi Verilecek Mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2018 yılında emeklilere her dini bayramda ikramiye ödenmesine ilişkin düzenlemeye imza atmıştı. 

Uygulamanın yürürlüğe girmesinin ardından her dini bayram öncesi emeklilere 1000'er TL ödeme yapıldı. Tam kapanma süreci, pandemi etkileri ve enflasyon oranları nedeniyle emeklilere ödenen ikramiyeler 2021 yılında 1100 TL'ye çıkarıldı. 

MEMURLAR İÇİN ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NDAN ADIM GELECEK Mİ?

Emeklilere sağlanan bayram ikramiyelerine benzer bir düzenleme memur sendikalarının gündeminde bulunuyor. 

Uzun süredir Toplu Sözleşme Görüşmelerinde memurların ikramiye talebi gündeme getirilmiş olsa da Çalışma Bakanlığı ile bu düzenleme konusunda bir sonuç elde edilemedi. 2021 yılı toplu sözleşme görüşmelerinde de bu konunun gündeme gelmesi bekleniyor. 

Memur sendikaları da TİS öncesinde, memurlara bayram ikramiyesi konusunu sık sık gündeme taşıdılar. 

Memur Sen ve Kamu Sen'den Açıklama

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, emeklilere ödenecek olan ikramiyelerde zam yapılacağının açıklandığı dönemlerde memurlar için taleplerini yinelemişti. O dönem katılığı etkinlikler ve kendisine ait sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Yalçın hükümetin bu konuda adım atmasını istemişti. 

Kamu Sen Başkanı Önder Kahveci'de sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımında enflasyon oranlarına vurgu yapmıştı. Enflasyon oranları karşısında memur zam oranlarının eridiğini ifade eden Kahveci, hem maaşlara ek zam talep etmiş hemde bayramda ikramye ödenmesini istemişti. 

2021 TİS MASASINDA OLACAK

Çalışma Bakanlığı ile Memur Sen arasında geçecek olan 2021 Toplu İş Sözleşmesi Görüşmelerinde memurlara bayram ikramiyesi ödenmesi gündemde olacak. Ancak Çalışma Bakanlığı'nın bu talebe nasıl yanıt vereceği bilinmiyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@