Memurlara gece yarısı uzlaşmasıyla gelen zam (!) ve mutabakata varılan tüm maddeler

Memur-Sen'in kırmızı çizgisi yüzde 0,5 puan içinmiş yorumlarına neden olan anlaşmayla ilgili tüm maddeler....

Memurlar 22.08.2017, 15:08 22.08.2017, 23:24
Memurlara gece yarısı uzlaşmasıyla gelen zam (!) ve mutabakata varılan tüm maddeler

4.Dönem Toplu Sözleşmesi’nin imza töreninde konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Türkiye, bu masada varılan uzlaşmayla önemli bir gerginlik ihtimaline son vermiştir. 5 Milyonu aşkın umudunu yitirmiş insan yerine 20 milyonu aşkın umudu, huzuru ve mutluluğu desteklenmiş insan kitlesinin varlığına gerekçe oluşturulmuştur.   4. Dönem Toplu Sözleşmenin süreci, sonucu, hükümleri ve kazanımlarıyla kamu görevlilerine, kamu personel sistemimize, milletimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

TOPLU SÖZLEŞME MADDELERİNİN TAMAMINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN!

Kamu görevlilerinin merakla beklediği 4.Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde imzalar atıldı. Kamu İşveren Heyeti’nin sunduğu, “2018 için 4+3.5, 2019 için 4+5”lik telifi kabul eden Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 4.Dönem Toplu Sözleşmesi’nin kamu görevlilerine ve Türkiye’ye hayırlı olmasını temenni etti. İmzalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda, Kamu İşveren Heyeti Başkanı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ile Memur-Sen’e bağlı 11 hizmet kolunda yetkili sendikaların genel başkanlarının katılımıyla atıldı.
 
4.Dönem Toplu Sözleşmesi Kamu Görevlilerine Hayırlı Olsun

İmzaların atılmasından sonra konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “1 Ağustos’ta başlayan ve 21 günlük yoğun bir sürecin sonunda dün gece itibariyle uzlaşmayla sonuçlanan 4. Dönem Toplu sözleşmesi, üyelerimize, kamu görevlilerimize, milletimize ve ülkemize hayırlı olsun. 21 günlük bir süreçte, 730 gün yürürlükte kalacak bir toplu sözleşmenin müzakeresini ve mücadelesini yürütmek masanın her iki tarafı içinde zordu. Çünkü, 5 Milyon 100 bin insanın iki yıllık dönemde alacağı maaşa ve diğer haklarına karar vermek akli, ahlaki ve vicdani açıdan büyük bir sorumluluktur. Vardığımız uzlaşma, bu sorumluluğun idrakinde olanların ortak başarısıdır.  Bu noktada, ÇSGB için bir parantez açmak gerekiyor. Toplu sözleşmeden kısa süre önce Bakanlık görevine atanan Sayın Bakan,  sendikacılık birikimi sürecin uzlaşmayla sonuçlanmasına büyük katkı sağlamıştır” diye konuştu.
 
Yalçın’dan Sürece Katkıda Bulunanlara Teşekkür

Konuşmasında ÇSGB Bakanı Jülide Sarıeroğlu’na teşekkürlerini ileten Yalçın, “Sürecin suhuletle ve karşılıklı anlayış içerisinde yürütülmesine zemin oluşturan Bakanlığımızın Bakan Yardımcısı ve Müsteşarına, Kamu İşveren Heyeti’nin bütün bileşenlerine, kurum temsilcilerine, bilgi ve birikimleriyle sürece anlamlı katkılar sağlayan emekleri için teşekkür ediyorum.  Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti Başkanı olarak, sendikalarımızın genel başkanlarına, teşkilat mensuplarımıza ve teknik uzmanlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum. Şüphesiz, bu süreçte emek tarafının tekliflerini, tepkilerini, akıttığı teri ve masa dışı diplomasi girişimlerini doğru bir içerikle ve hızlı bir şekilde kamuoyuna aktarılmasında bize destek olan medya kuruluşlarına ve basın emekçilerine de süreçteki gayret ve hassasiyetleri için minnetlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.
 
Memur-Sen, 4. Dönem Toplu Sözleşmesi’yle Önemli Kazanımlara İmza Attı

4. Dönem Toplu Sözleşme sürecinin, “uzlaşmak emek gerektirir” noktasında, sendikacılık tarihine kayıt düşülecek ve sendikal alanda referans gösterilecek bir içerikle sonuçlandığına dikkat çeken Yalçın, “Bu iki kazanım, 50’si genel toplu sözleşmeye, 206’si hizmet kolu toplu sözleşmelerine ait olmak üzere 4. Dönem Toplu Sözleşmesinde yer alan toplam 256 kazanım kadar değerli ve önemlidir.  Memur-Sen ve bağlı sendikaları, hem genel toplu sözleşme hem de hizmet kollarının her biri itibariyle 4. Dönem Toplu Sözleşmesi’yle yeni rekorların altına imza atmıştır. Memur-Sen, 4. Dönem Toplu Sözleşmeyle birlikte, akademik hizmet sendikacılığı, göl kenarında nehir düşleyen aksiyoner duruş sendikacılığı, insan merkezli ve çözüm odaklı sendikacılığı noktasında çıtayı, bir çokları açısından ulaşılması imkânsız bir noktaya çıkarmıştır. 4. Dönem Toplu sözleşme sürecindeki gelişmelere ve ilk tekliften nihai noktaya gelinceye kadar kat edilen mesafeye bakıldığında; akl-ı selim sahibi herkesin takdir edeceği bir sonucun elde edildiği görülecektir” değerlendirmesinde bulundu.
 
Hükümet, Kamu Görevlilerine İki Yıl İçin Yapılacak Zam Oranına İlişkin Teklifini %40 Artırdı

Kamu İşveren Heyeti tarafından sunulan ilk teklifin kendileri tarafından kabul görmediğini anımsatan Yalçın, “14 Ağustos’ta Kamu İşveren Heyeti, 2018 için 3+3, 2019 yılı için 3+3 ve iki yıllık kümülatif %12.5 olacak bir teklifle masaya geldi. Biz, bu teklifi müzakere edilemez bulduğumuzu ve Hükümetin Kamu İşveren Heyeti eliyle masaya yeni bir teklif sunması gerektiğini deklare ettik. Bizim bu kararımızda ısrarımız ve Hükümetin uzlaşmaya dönük adımlar atma iradesinin ortak etkisiyle, birazdan İşveren Heyeti Başkanıyla birlikte imzalayacağımız oranların masaya gelmesini sağlayan gelişmeler yaşandı. İlk teklifteki zam oranları ile imza altına alacağımız zam oranları arasındaki fark incelendiğinde; emek tarafı olarak ortaya koyduğumuz kararlılığın değeri ve önemi, Hükümetin süreçte attığı adımların da büyüklüğü çok daha iyi anlaşılacaktır. Siyasi iradenin ilk teklifi ile nihai zam oranı arasında mukayese yaparak teklif noktasında sağlanan ve yapılan artışları şu şekilde ifade edebiliriz. 2018 yılının ilk altı ayı için yapılan ilk teklif %33, ikinci altı ayı için yapılan teklif ise %16 artırılmış böylece 2018 yılına ait kümülatif zam oranında, ilk teklife göre %25 oranında artış gerçekleşmiştir. 2019 yılının ilk altı ayı için yapılan ilk teklif %33, ikinci altı ay için yapılan ilk teklif %66 artırılmış böylece 2019 yılına ait kümülatif zam oranında, ilk teklife göre %50 oranında artış gerçekleşmiştir. İki yıllık kümülatif zam oranında ilk teklifte oran %12.5 iken imza altına alacağımız iki yıllık kümülatif artış oranı %17.54 olmuştur. Bu şekilde kümülatif artış oranında %40 artış sağlanmıştır. Bir başka ifadeyle siyasi irade, kamu görevlilerine iki yıl için yapılacak zam oranına ilişkin teklifini %40 artırmıştır” değerlendirmesinde bulundu.
 

“Masaya sunulan ilk teklif, (mevcut katsayılar üzerinden) kamu görevlilerine iki yıllık toplamda 27 Milyar daha pay aktarılması anlamına geliyordu” diyen Yalçın, şöyle devam etti: “Nihai zam oranları yönüyle bakıldığında ise (mevcut katsayılar itibariyle) kamu görevlilerine iki yıllık toplamda 36 Milyar daha pay aktarılmış oldu. Bütün bunların özeti şudur, toplu sözleşme masası marifetiyle ve o masada emek tarafının yetkili öznesi olan Memur-Sen ile İşveren Heyeti tarafından temsil edilen siyasi iktidarın uzlaşmasıyla kamu görevlilerine bütçeden aktarılacak paya; 36 Milyar daha ilave edilmiştir.”
 
Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızla Görüşmelerimiz Sürece Olumlu Yansıdı

Siyasi iradenin sürece katkılarından bahseden Yalçın, “4. Dönem Toplu Sözleşmenin uzlaşmayla sonuçlanması noktasında ortaya koydukları iradeyi ayrıca ve açıkça ifade etmek gerekiyor. İlk teklif sonrasında Sayın Başbakanımızla ve Sayın Cumhurbaşkanımızla yaptığımız görüşmelerin sürece olumlu katkısını ve bu görüşmeler sonrasında uzlaşmayı sağlayan oranlara ulaşıldığını özellikle belirtmek isterim. Biz, 15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsünde Cumhurbaşkanımızın liderlik ve cesaretiyle milletine güven verdiğini, kirli ve sinsi kalkışmayı bitirme noktasında milletine güvendiğini, milletini harekete geçirdiğini bizzat biliyoruz. 4. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde Kamu İşveren Heyetine cömertlik ve adalet çizgisini işaret ederek, uzlaşma kapısının kilidini açan en önemli etkenin bizzat Cumhurbaşkanı olduğunu da ifade etmem gerekiyor.  Zira, Cumhurbaşkanımızın bu hamlesi, toplamda 9 milyarlık bir tutarın toplu sözleşme masasına gelmesini sağladı” diye konuştu.    
 
En Düşük Devlet Memuru Aylığı; 2019 Yılı Temmuz Ayında 2.827 TL Olacak

Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kamu görevlilerinin maaşlarına yapılacak zam; 2018 yılı için %4+%3,5’tir. 2019 için ise %4+%5’tir. Bu çerçevede, 2018 yılı kümülatif zam oranı %7.20,  2019 yılı kümülatif zam oranı %9,20’dir. İki yıllık kümülatif zam oranı ise %17.54’tür. Bu oranlar çerçevesinde, (13.derecenin 1.kademesindeki bekar hizmetli arkadaşımızın), halen 2.405 TL olan en düşük devlet memuru aylığı; 2019 yılı temmuz ayında maaşı 2.827 TL olacaktır. Böylece toplamda maaşında 422 tl artış sağlanacaktır. Maş zammına ilişkin genel artış oranı dışında, gerek genel toplu sözleşmede gerekse hizmet kolu toplu sözleşmelerinde yer alan mali ve sosyal haklara, demokratik haklara ilişkin kazanımlar da var.  Örneğin, toplu sözleşme görüşme sürecinde kendine özgü gündem oluşturan Helal Gıda Sertifikasına sahip yiyecek ve yemek malzemelerin kullanılmasına ilişkin teklifimiz,  helal gıda sertifikalı ürünlerin kullanılması noktasında esnek geçişe imkân verecek şekilde toplu sözleşme hükmü olarak metin içerisinde yer aldı. Çocuk yardımının engelli çocuklar için artırımlı ödenmesine ilişkin bir hüküm de genel toplu sözleşme metni içerisinde yer alıyor. Eğitim kurumu bulunmayan yerleşim yerlerinde görev yapan kamu görevlilerinin eğitim gören çocuklarının yurtlara yerleştirilmesinde öncelik verilmesi de ilk kez bu toplu sözleşmeyle kamu görevlileri için hayata geçirilmiş olacak.  Bütün bu değerlendirmeler ışığında, toplu sözleşme müzakerelerinin son günündeki uzlaşmayı ve 4. Dönem Toplu Sözleşmesini imzalamayı çok önemli buluyoruz.”
 

4.Dönem Toplu Sözleşmesi, Herkese Hayırlı Olsun

Masa müzakereleri yanında masa dışı diplomasinin ne kadar gerekli ve önemli olduğunu bir kez daha gördüklerini ifade eden Yalçın, “Türkiye, bu masada varılan uzlaşmayla önemli bir gerginlik ihtimaline son vermiştir. 5 Milyonu aşkın umudunu yitirmiş insan yerine 20 milyonu aşkın umudu, huzuru ve mutluluğu desteklenmiş insan kitlesinin varlığına gerekçe oluşturulmuştur.   4. Dönem Toplu Sözleşmenin süreci, sonucu, hükümleri ve kazanımlarıyla kamu görevlilerine, kamu personel sistemimize, milletimize ve ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Yeni ve Güçlü Türkiye noktasında umut kırılmasına neden olacak uzlaşmazlık halinin oluşmaması için azami gayret ve çaba sarf eden herkese teşekkür ediyorum. Emeğin değerini artırma, ekmeği hakça paylaşma noktasında müzakere ve mücadelenin birlikte yürütülmesi noktasında ortaya koyduğumuz iradenin paydaşı olan Büyük Memur-Sen ailesinin liderlerine, öncülerine ve mensuplarına şükranlarımı sunuyor, daha iyi, daha doğru ve daha güzel noktasında akıtacağımız terin karşılık bulması noktasında Allah’ın yar ve yardımcımız olmasını diliyorum” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: KamuGundemi.com

Yorumlar (1)
memur 2 yıl önce
hani la kabul edilen maddeler nerede admin
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 13 Aralık 2019
İmsak 06:25
Güneş 07:55
Öğle 12:48
İkindi 15:10
Akşam 17:31
Yatsı 18:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Galatasaray 14 23
7. Alanyaspor 14 22
8. Göztepe 14 20
9. Malatyaspor 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Çaykur Rizespor 14 17
12. Gaziantep FK 14 17
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 14 14
15. Kasımpaşa 14 12
16. Antalyaspor 14 12
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Akhisar Bld.Spor 14 25
3. Erzurum BB 14 24
4. Bursaspor 14 23
5. Ümraniye 14 22
6. Keçiörengücü 14 22
7. Menemen Belediyespor 14 22
8. Fatih Karagümrük 14 20
9. Balıkesirspor 14 19
10. Giresunspor 14 19
11. Adana Demirspor 14 18
12. Altay 14 17
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 14 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 16 46
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 16 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 16 24
10. Osasuna 16 23
11. Real Betis 16 22
12. Levante 16 20
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 16 18
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 16 9
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@