Memurlar Toplu Sözleşmeyi Bekliyor

2017 yılları ücret ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor. 

Memurlar 02.08.2015, 10:25
Memurlar Toplu Sözleşmeyi Bekliyor

ANKARA (ANKA) -Memur ve memur emeklilerinin 2016-2017 yılları ücret ve sosyal haklarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor. 

Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın başkanlığındaki Kamu İşveren Heyeti, memurları ise 15 kişilik Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti temsil edecek. Heyetin başkanlığını ise en çok üyeye sahip konfederasyon olarak Memur -Sen yürütecek.

-TALEP-

Memur-Sen taleplerini açıkladı. Buna göre, memurlar 2016 yılının birinci altı ayında yüzde 8, ikinci altı ayında yüzde 8 ve 1 Ocak 2016’dan geçerli olmak üzere taban aylığına 150 TL zam 2015 yılı ekonomik büyüme oranının yüzde 50’si ve üç aylık dönemlerdeki büyüme oranları kadar refah payı artışı enflasyon farkı istiyor.

Memurlar 2017 yılında ise birinci altı ayda yüzde 7, ikinci altı ayda yüzde 7 ve 1 Ocak 2017’den geçerli olmak üzere taban aylığına 100 TL zam 2017 yılında üç aylık dönemlerdeki ekonomik büyüme oranı kadar refah payı artışı enflasyon farkı istiyor.

-SÜREÇ-

3 Ağustos’ta başlaması bekleyen toplu sözleşme görüşmeleri en fazla bir ay sürecek. Toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşılamaması ve toplu sözleşme imzalanamaması halinde devreye Kamu Görevlileri Hakem Kurulu girecek ve bu kurulun verdiği kararlar kesin olarak uygulanacak.

-BASK UYARIYOR-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin ise 2016-2017 yılları toplu sözleşme görüşmeleri öncesi yapıcı uyarılarda bulundu. Zengin yaptığı açıklamada, 2016-2017 yılları toplu sözleşme görüşmeleri için görüşlerini açıklayan konfederasyonların görüşmeler başlamadan ipe un sermeye başladıklarını, masada başarısız olmak için her şeyi yaptıklarını vurguladı.

Toplu sözleşme masasına oturacak üç konfederasyonun ne yapmak istediklerini anlamakta zorlandıklarını belirten Bayram Zengin, “Üç konfederasyonun açıkladıkları talepleri, toplu sözleşme taleplerinden çok boş tribünlere mesaj mahiyetindedir. Ne bağcıyı dövmek, ne de üzüm yemek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

Görüşmeler öncesi “birlik” çağrısı yapan Zengin, “İktidar yanlısı sendikalar ‘iktidarı zora sokmamak’ için, muhalefet partilerinin yandaşı sendikalar da ‘hükümetten bir şey almayalım, iktidar partisine kızgınlık artsın’ yaklaşımı içinde olmaktan vaz geçerek güçlerini birleştirmelidir. 3 milyon civarındaki memur kitlesi; bir kez ve ilk kez olsun, konfederasyonlardan,  üyelerinin ve memurların çıkarları için ortak tavır ve ortak söylem içinde olmalarını beklemektedir. Aksi halde, toplu pazarlık masası toplu masal masası haline gelecektir” vurgusu yaptı.

-İKRAMİYE TALEBİ-

BASK Başkanı, 2016-2017 görüşmelerine başlamadan önce, 2014 yılının ödenmeyen enflasyon farkının ödenmesi ile, aynı dönemlerde işçi ve memur konfederasyonları ile imzalanan toplu sözleşmelerin 2015 yılına ilişkin bölümlerinde eşitleyici ve dengeleyici düzenlemeler yapılmasını sağlayacak revize bir toplu sözleşme imzalanması gerektiğini belirtti.

Zengin ayrıca “Ne pahasına olursa olsun bu toplu sözleşmede, memurların ikramiye hakkı, pazarlığın olmazsa olmazı olmalı, memurlara ikramiye konusu çözüme kavuşturulmalıdır” derken, bu ilkeler çerçevesinde yürütülmesi halinde toplu sözleşme görüşmelerinde masaya oturan sendika ve konfederasyonları BASK olarak destekleyeceklerini de kaydetti. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@