Memurlar Ne Kadar Zam Alacak? En Düşük Memur Maaşı Kaç TL'ye Yükselecek?

Memur maaşlarına yapılacak zam oranları 5 Temmuz tarihinde netlik kazanacak. TÜİK enflasyon verilerinin etmen olacağı zam oranlarında uzmanlar beklentilerini açıkladılar. İşte memurlar için öne çıkan zam rakamı.

Memurlar Ne Kadar Zam Alacak? En Düşük Memur Maaşı Kaç TL'ye Yükselecek?

Kamuda çalışan memurlar için zam dönemi yaklaşıyor. Maaşlarına Ocak 2021 döneminde zam alan memurlar için ikinci zam dönemi geliyor. Temmuz ayında maaşlarını zamlı alacak olan memurlar son oranları ve beklentileri araştırıyorlar. 

ZAM ORANLARINA DAİR SON RAKAMLAR

Memurlar toplu iş sözleşmesi kapsamında maaşlarına yüzde 3 net zam ve yüzde 3 üzerinde olan enflasyon oranları için fark zammı alacaklar. 

2021 Ocak dönemi maaşlarına göre en düşük memur maaşı 4 bin 542 TL bandında yer alıyor. Ocak ayında yapılan zam sonrası eşi olmayan iki çocuklu en düşük memur maaşının bu seviyeye gelmesinin ardından bu rakam Temmuz döneminde değişecek. 

Zamların üzerinden 4 ay geçmiş olması sonrası enflasyon oranları da belli oldu. Son açıklanan verilerin ardından enfalsyon oranları yüzde 5.46 seviyesine çıkmış duurmda. Memur ve memur emeklileri için bu oran şuanda ek yüzde 2.46'lık bir oran anlamna geliyor. 

Memur maaşları önümüzdeki süreçte Mayıs ve Haziran enflasyon verilerinin açıklanmasıyla belli olacak. 

SON BEKLENTİ ORANLARI YÜZDE KAÇ?

Toplu sözleşme gereği, temmuzda memur ve emeklisine yüzde 3 zam yapılacak. Enflasyon farkı da bu zamma eklenecek. Mevcut durumda 2.46’lık farkla zammın yüzde 5.46 olduğu görülüyor. Şu anda oluşan tablo aslında enflasyon oranı seviyesinde memur maaş zammı oluşmuş durumda. 

Ekonomistler memur maaşlarına Temmuz 2021 döneminde yüzde yüzde 7.5 ile 7.6 seviyesinde zam bekliyorlar. Bu durum gerçekleşirse aylığı 5.000 TL olan bir memura 375 TL zam yapılması anlamına gelecek. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@