Memurlar İkramiye İstiyor

Ağustos ayı enflasyonu, aylıklarda dolar bazındaki erime ve gelir vergisi diliminin değişmesiyle oluşan ek vergi kayıpları memurların geçimini zorlaştırdı.

Memurlar 04.09.2015, 12:07
Memurlar İkramiye İstiyor

ANKARA(ANKA) - Ağustos ayı enflasyonu, aylıklarda dolar bazındaki erime ve gelir vergisi diliminin değişmesiyle oluşan ek vergi kayıpları memurların geçimini zorlaştırdı. Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla masrafları artacak memurlar ikramiye talebinde bulundu. Bask Genel Başkanı Bayram Zengin,  Kurban Bayramı öncesi memurlara bir maaş tutarında ikramiye verilmesi gerektiğini söyledi.

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Genel Başkanı Bayram Zengin, yaptığı yazılı açıklamada, Ağustos ayı enflasyonu, aylıklarda dolar bazındaki erime ve gelir vergisi diliminin değişmesiyle oluşan ek vergi kayıplarının, memurlara Kurban Bayramı öncesinde bir maaş tutarında ikramiye verilerek telafi edilmesi gerektiğini ifade etti.

 

-“TÜİK RAKAMLARINA İNANMIYORUZ”-

 

TÜFE’nin Ağustos ayında yüzde 0.40 artarak 2015 yılının ilk 8 aylık enflasyon oranının yüzde 5.27 olarak gerçekleştiğini belirten Bayram Zengin, şu ifadeleri kullandı:

“TÜİK rakamlarını inandırıcı bulmadığımızı defalarca kamuoyu ile paylaştık. Ramazan ayında bile enflasyonu düşürmeyi başaran TÜİK’in yöntemlerini takdire şayan bulmuştuk. BASK olarak, genel tüketim kalıplarına göre değil, ücretlilerin tüketim kalıpları dikkate alınarak farklı bir hesaplama yöntemine göre ücretlilerin enflasyon hesaplaması yapılması gerektiğini ifade ettik. İstatistiklerle ne kadar oynanırsa oynansın, memurların ve emeklilerinin kayıplarını saklamak veya gizlemek mümkün değildir.

Nitekim, 3-31 Ağustos 2015 tarihleri arasında dolar bazında memurlar aylıklarındaki kayıp, aşağıdaki Tabloda görüleceği gibi en düşük aylıklı memurda bile 38 dolar 63 sent olmuştur. Aylıklar ve dolardaki artış yükseldikçe kayıplar da artmakta ve yükselmektedir. Özellikle 2014 yılının yetkili sendikalar tarafından hükümete hibe edilen enflasyon farkı, tüm memur ve emeklilerini ölünceye kadar yakmaya devam edecektir. Bunlara ilaveten, Nisan ayında başlayan ve her ay bir başka gurubun eklenmesiyle yılsonuna kadar tüm memurları kapsayacak olan yüzde 15’lik vergi diliminden yüzde 20’lik vergi dilimine geçiş ile de en düşük aylıklı memurda 57 lira ek gelir vergisi ödemesi, kayıpları katmerleştirmektedir.

Hükümet ile Memur-Sen arasında 2016-2017 yılları için imzalanan ve memurunun yoksulluğunu perçinleyen başarısız toplu sözleşme ile memur ve emeklilerinin aylıklarına ‘Diş kirası’ kabilinden verilen artışlar, hem enflasyon karşısında hem de dolar kurundaki yükselme karşısında, daha imzaların mürekkebi kurumadan erimeye başlamıştır.”

 

-“EYLÜL AYI, MEMURUN ‘VURGUN’ AYI”-

 

Eylül ayının bir yandan öğrencilerin okula başladıkları ve eğitim harcamalarının yoğunlaştığı, öte yandan kurban bayramı nedeniyle zorunlu bayram harcamalarının memurunun iki yakasını bir araya getirmesine imkan bırakmadığı bir ay olduğunu belirten Zengin, şöyle dedi:

“Kamuda çalışan işçiler her yıl 2 tam ve 4 yarım ikramiye ve  2015 yılındaki toplu iş sözleşmesi ile de 500 lira tutarında ‘denge ödeneği ‘ adı altında yedinci ikramiye alırken, memurlara 1 kuruşluk bir ikramiye verilmemesi Devletin de, hükümetin de, masaya oturan sarı sendikaların da  hem ayıbı hem utancıdır.  Devlet ve Hükümet; emrinde çalışanlar arasında birine öz, diğerine üvey evlat muamelesi yapmaz ve yapmamalıdır. Bu nedenle, mevcut ve birikmiş kayıplar ile, eğitim döneminin başlaması ve kurban bayramı gözönüne alınarak, memur ve emeklilerine birer maaşları tutarında ‘ikramiye’ ödenmesi tüm memur ve emeklilerinin en haklı  ve en meşru talebi ve beklentisidir.” (ANKA)

(AR/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@