Memurlar İçin SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer?

SGK hizmet birleştirme yapmak isteyen memurlar hizmet birleştirme işlemini dilekçe vererek yapabilirler. Bu dilekçe ile birlikte eklenmesi gereken evraklar ve tüm detaylar haberimizde...

Memurlar İçin SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır, Ne Kadar Sürer?

SGK hizmet birleştirme yapmak isteyen çalışanlar hizmet birleştirme işlemini dilekçe vererek yapabilirler. Dilekçenin yeterli olma durumu çalışanın hizmet dönemli sistem üzerinde yer alıyor ise geçerlidir. Aksi halde kişinin çalışma hizmet dönemleri sistemde yer almıyor ise dilekçe ile birlikte evrak eklemesi gerekir. Bu dilekçe ile birlikte eklenmesi gereken evraklar şu şekildedir:

  • Hizmet birleştirme yapmak isteyen kişiye ait sigorta kartı
  • Emekli sandığı sicil numarası
  • Alternatifi olarak çalışılan kurumdan alınmış çalışma belgesi

Bu belgeler ile birlikte yapılan SGK hizmet birleştirme başvurusu emeklilik dilekçesi verilmeden yapılması gerekir. Fakat emeklilik dönemine 6 ay kala zamana kadar hizmet birleştirme başvurusu yapılabilir. Bu işlem en uzun aralıklarla 5 ya da 6 ay gibi bir süre zarfında tamamlanmış olur. İşlem için normal süre ise 2 ya da 3 ay olarak belirlenmiştir.

SGK Hizmet Birleştirme E-Devlet ile Yapılır Mı?

SGK hizmet birleştirme E-Devlet ile yapma mümkün değildir. Hizmet birleştirme başvurusu için dilekçe verilmesi ve dilekçenin ıslak imza ile onaylanası şarttır. Şu anki E-Devlet sisteminde böyle ibr hizmet bulunmaz. Hizmet birleştirme işleminin yapılamaması durumu hem SGK için geçerlidir. Hem de emekli sandığı için de hizmet birleştirme işlemi E-Devlet üzerinden yapılamaz.

SGK Hizmet Birleştirmesi Memur İçin Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirmesini memur için yapmak dilekçe aracılığı ile olur. Memur bu dilekçeyi oluşturmak için çalışmış olduğu devlete bağlı kurumuna doğrudan dilekçe ile başvuru yapması gerekir. Bunun için özel sektör de 4A kapsamında olan ile BAĞKUR kapsamında ise önceden bunun belgelenmesi gerekir. Buna göre de SGK Tescil ve Hizmet Döküm Belgesi alınmalıdır. Bu SGK Tescil ve Hizmet Döküm Belgesi, E-Devlet üzerinden ulaşılabilir. Belgeyi almak isteyen vatandaş E-Devlet adresine erişim sağlamalıdır.

Belge sorgulamak isteyen kişi kendi kimlik kartı yazılı olan T.C. kimlik numarasını girmelidir. E-Devlet şifresini de girerek sisteme giriş yapılmalıdır. Sistemde arama kısmına ‘’SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’’ yazarak işlemi yapabilir ve belgeye erişim sağlanabilir. E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar kendilerine en yakın adreste bulunan ya da herhangi bir sebep ile kendilerinin tercih edecekleri bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifrelerini alabilirler.

PTT şubelerine E-Devlet şifresini almak için giden kişilerin yanına ya kimlik kartları olmalı ya da T.C. kimlik numaralarını biliyor olmaları gerekir. E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra erişim sağlanan SGK Tescil ve Hizmet Dökümü barkodu olarak yazdırılmalı ve SGK hizmet birleştirme dilekçesi ile birlikte gönderilmelidir.

SGK Hizmet Birleştirme Ücretli Öğretmenlik İçin Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirme ücretli öğretmenlik için emekli sandığı kapsamında 2000 yılı ve öncesinde ücretli öğretmenlik hizmeti vermiş kişilerin bu hizmet günleri SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde görünmüyor ise kişiler için hizmet birleştirme yöntemi şu şekildedir:

  • Bağlı olunan Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek ücretli öğretmenlik dönemine dair hizmet belgesi alınması gerekir.
  • Hizmet belgesi ile birlikte Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığına başvuru yapılmalıdır

Sistemde olan SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde kişinin ücretli öğretmenlik hizmeti görünüyor ise sadece dilekçe vermesi yeterlidir.

Hizmet Birleştirmeden Emeklilik Başvurusu Yapılır Mı?

Hizmet birleştirme yapmadan emeklilik başvurusu yapmak mümkündür. Emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra da kişi hizmet birleştirme talebinde bulunabilir. SGK hizmet birleştirme işlemi için emeklilik başvurusundan sonra da dilekçe verilmesi kişinin sistem içinde bilgilerine erişim mümkün ise yeterlidir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@