Memura bir derece yalan oldu

Bugün çıkacak yarın çıkacak derken uzun zamandır gündemden düşmeyen memura bir derece sözü başka bahara kaldı. En son 2005 yılında çıkarılan kanunla tüm memurlara bir dere

Memurlar 21.04.2015, 16:29
Memura bir derece yalan oldu

Bugün çıkacak yarın çıkacak derken uzun zamandır gündemden düşmeyen memura bir derece sözü başka bahara kaldı. En son 2005 yılında çıkarılan kanunla tüm memurlara bir derece verilmesi benimsenmişti.

15 Ocak 2005'ten önce görevde olan tüm memurlara ilave bir derece uygulaması devreye girmiş; fakat o tarihten sonra memurluğa başlayanlar bu uygulamadan yararlanamamıştı. Verilen bir hakkın tüm memurlar için uygulanması amacıyla gerek sendikalar bazında gerekse memurlar nezdinde uzun zamandır bu konuda girişimler yapılarak 2005'ten sonra göreve başlayan memurlarada bir derece uygulamasının getirilmesi ve böylece ortada olan eşitsizliğin giderilmesi amaçlanmaktadır.

Memurlar için yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde bu konu gündeme getirilmiş sonuç alınamamıştır. Yılda iki kez yapılan Kamu Personel Danışma Kurulu (KPDK) toplantılarında da bu konu sürekli gündeme getirilmiş talepler içerisinde yer almış olmasına rağmen hep verilen sözler lafta kalmış hiçbir adım atılmamıştır.

Aradan geçen 10 yılda yapılması bu kadar kolay olduğu halde memura bir derece sözü unutulmuş geri plana atılmıştır. En son 18 Nisan 2015 günü Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı açıklamada seçimden sonra memurlara bir derece verilmesi konusunda gerekli çalışmayı yapacaklarını belirtmiştir.  Buradan 2005 sonrası göreve başlayan tüm memurlar adına soruyoruz.

Yapacağız, yapıyoruz derken 10 yılda yapılamayan bir uygulama için neden seçim sonrası beklenmektedir. Neden her şey seçime endeksli olarak planlanmaktadır? Memurlar artık laf değil icraat bekliyorlar. 

Kaynak: www.kpsscafe.com.tr

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@