Memur zammı sonrası Ali Yalçın ne dedi?

Memurlara yapılan 4+4+3+3 zam sonrasında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan açıklamalar...

Memurlar 28.08.2019, 21:59 28.08.2019, 22:20
Memur zammı sonrası Ali Yalçın ne dedi?

Twitter hesabından yaptığı açıklamada Ali Yalçın şunları kaydetti:

[1] Sözleşmeli öğretmenler için yapılan 3+1  düzenlemesi her nekadar sözleşmeli istihdamdan kaynaklanan problemlerin bir kısmına çözüm üretse de acil çözüm bekleyen sorunların bir çoğuna derman olamamıştır.

[2] Sözleşmeli öğretmen istihdamından vazgeçilmesi ve tüm sözleşmeli çalışanların kadroya alınması ile ilgili bu güne kadar yaptığımız çağrıyı toplu sözleşme masasına da taşıyarak herkesin kadroya geçirilmesi için masadaki mücadelemizi sonuna kadar sürdürdük.

[3] Ancak toplu sözleşme masasının çözümsüzlükle sonuçlanması, hakem heyetinin de bu sorunu görmemesi problemin kronikleşmesine ve sosyal maliyetinin artmasına sebep olmaktadır.

[4] Özellikle 3+1 düzenlesi ile Ağustos ayında çözüme kavuşturulması için yoğun çaba sarfettiğimiz sözleşmeli öğretmenlerin eş durumu ataması ile ilgili kesin ve kararlı bir adım atılmalı, +1 yılın dolması mazeret olarak ileri sürülmemelidir.

[5] Aile bütünlüğü sağlanamayan öğretmenlerin aile düzeni altüst olmuş durumdadır. Belirsizlik öğretmenleri yormakta ve sinirleri her geçen gün daha da germektedir. MEB bütün boyutları ile bildiği bu sorunu görmemezlikten gelemez ve çözümsüzlüğü çözüm olarak göremez.

[6] Özellikle bu çerçevede Genel Sekreterimiz Latif Selvi ile birlikte bugün Bakan Yardımcıları Sn.Mustafa Safran ve Sn.Mahmut Özer ile görüşerek problemin biran önce çözüme kavuşturulmasını istedik.

7. Yaptığımız çağrıya Bakanlık da olumlu cevap vermelidir. “Ağustos ayında çözüm üretilmeyen bu sorunun, gerekli planlama yapılarak İlk ara tatilde yapılması sağlanmalıdır” dedik.

[8] Sn.Safran,”Bu talebinizi ilk fırsatta birimlerimizle gündeme alacak ve belirsizliğin bitmesi için üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

Memur-Sen'den yeni açıklama:

Hakem heyetinin karar verdiği 2020 için 4+4, 2021 için 3+3 teklifinin hükümetin Memur-Sen'e sunduğu son teklifin aynısı olduğu görüldü.

Memur-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, 1 Ağustos'ta başlayan 5'inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin, kamu işveren heyetinin sunduğu tekliflerin yetkili konfederasyon Memur-Sen tarafından kabul edilmemesi üzerine Kamu Görevlileri Hakem Heyeti'ne taşındığı hatırlatıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

"23 Ağustos’ta başvurusunu yaptığımız Hakem Heyeti, 24 Ağustos’ta mesaisine başlamış ve hem kamu görevlileri sendikaları heyetinin hem de kamu işveren heyetinin görüşlerini incelemişti. Bugün itibarıyla incelemeleri bitiren Hakem Heyeti, kamu görevlilerinin 2020 ve 2021 yıllarında alacakları zam oranları ve haklar ile ilgili nihai kararını verdi. Verilen bu karar sonrasında yeni değerlendirmeler ortaya çıkmıştır. Yetkili konfederasyon Memur-Sen olarak bu değerlendirmeleri Perşembe (29.11.2019) günü saat 11’00'da Genel Merkezimizde kamuoyu ile paylaşacağız."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@