Memur Sen: Memur Maaşlarına Yüzde 10 Seyyanen Zam Yapılmalı

Enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından memur maaşlarına yapılacak zam oranlarına dair Memur Sen Başkanı Ali Yalçın'dan açıklama geldi. Ali Yalçın memur maaşlarının eridiğini ifade ederek en düşük memur maaşı üzerinden yüzde 10'luk seyyanen zam yapılmasını istedi.

Memur Sen: Memur Maaşlarına Yüzde 10 Seyyanen Zam Yapılmalı

TÜİK tarafından ilan edilen enflasyon oranları sonrası yılın ilk 5 ayında yüzde 6.38 enflasyon oluştu. Oluşan enflasyon rakamları sonrası memurlar için zam oranları da biraz daha netleşti. Yüzde 3 zam alacak olan memurlar yüzde 3.38 oranında da enflasyon zammı alacaklar. Ayrıca haziran ayı enflasyon oranları da bu zam tutarına eklenecek.

MEMUR SEN'DEN SEYYANEN ZAM TALEBİ

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından ise Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan açıklama geldi. 

Memur-Sen Genel Merkezinde bir basın toplantısı düzenleyen Ali Yalçın enflasyon oranlarını değerlendiredi. Açıklanan verilere göre kamu personelleri için yapılacak zam oranlarını değerlendiren Ali Yalçın ilk altı aylık yüzde 3'lük maaş artışının, enflasyonun 3,38 puan gerisinde kaldığını ifade etti. Konuşmasının devamında memur maaşlarında enflasyona bağlı kayıplar hakkında bazı değerlendirmelerde bulunan Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu görevlilerinin 1 Ocak 2021'deki 100 lirası 93,98 liraya, 1000 lira ise 939,81 liraya düşmüştür, dedi. 

Yüzde 3'lük net maaş zammının, yüzde 3.38'lik enflasyon farkı zammının gerisinde kaldığını tekrar ifade eden Ali Yalçın 1 Ocak dönemi ile 31 Mayıs dönemi arasında oluşan kaybı altın ve dolar bazında hesapladı. Kamu personellerinin bu dönem içinde oluşan kaybının altın bazında yüzde 15.38, dolar basında yüzde 16.35 ve euro basında ise yüzde 15.76 olduğunu ifade etti. 

Memurların kaybının giderilmesi için adım atılması gerektiğini de ifade eden Memur Sen Başkanı Ali Yalçın "Kamu görevlilerinin ocaktan bugüne kayıplarının giderilmesi için daha önce dile getirdiğimiz, en düşük devlet memuru maaşının yüzde 10'u oranında seyyanen zam yapılması talebi ve teklifi, yeni verilerle oran güncellemek suretiyle gerçekleştirilmelidir. Enflasyon farkı, kayıpların telafisini değil, maaş tutarının tedavisini sağlıyor ve geçmişin kayıplarını gidermeye yetmiyor." dedi. 

Memur Sen Başkanı konuşmasında ayrıca yılbaşından mayıs ayının sonuna kadar olan süreçte bir memurun maaşındaki reel düşüş 250 lira, toplam gelir kaybı ise 790 lira açıklamasında bulundu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@