Memur Sen 2021 TİS Dosyası: Maaş Zammı, Bayram İkramiyesi, Ek Ödeme, Sosyal Haklar

Memur Sen 2021 yılı Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerine hazırlanıyor. 2021 yılı Ağustos ayında başlayacak görüşmeler öncesi çalışmalarını sıkı tutan Memur Sen'in dosyasında yer alması muhtemel başlıkları inceledik.

Memur Sen 2021 TİS Dosyası: Maaş Zammı, Bayram İkramiyesi, Ek Ödeme, Sosyal Haklar

2021 yılı yaz dönemi memurlar adına oldukça hareketli geçecek. Uzun bir sürenin ardından memurlar toplu iş sözleşmesi için masaya oturacaklar. 

Memur Sen Sendikası ile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın gerçekleştireceği toplantı Ağustos döneminde yapılacak. 2022 ve 2023 yıllarını kapsayacak yeni mali ve sosyal hakların belirleneceği görüşmelerde birçok yeni hak belirlenecek. 

MEMUR SEN NE TALEP EDECEK?

Memur Sen Sendikası, yeni Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Vedat Bilgin ile gerçekleştirilecek görüşmelerde ilk hedef olarak yüksek zam oranı hedefine ulaşmaya çalışacak. 

Enflasyon oranlarının pandemi döneminde oldukça yükselmesi, alım gücünün çok azalması, dolar kurunun yüksek değer kazancı nedeniyle oluşan fiyat farklarını masaya yatıracak olan Memur Sen zam oranlarının yüksek banttan olmasını talep edecek. 

Bir önceki toplu iş sözleşmesinde zamlar konusunda alınan yüzde 4 net zam ve enflasyon farklı ile yüzde 3 net zam ve enflasyon farkı formülünden uzak rakamlar talep edecek olan Memur Sen'in enflasyon oranlarını esas alması bekleniyor. Ayrıca 2023 yılında seçim olacak olması nedeniyle zam oranlarına dair taleplerin daha güçlü şekilde ifade edebileceği de kulislerden gelen değerlendirmeler arasında. 

Maaş zam oranlarının dışında Memur Sen'in bir diğer talebi bayram ikramiyesi konusunda olacak. 

Bir önceki toplu iş sözleşmesinde de yer alan dini bayramlarda tüm kamu personellerine bayram ikramiyesi ödenmesi talebinin 2021 yılında da sunulacak. Ayrıca emeklilere bu alanda ödeme yapılıyor olması nedeniyle memurlara da yapılması konusunda ısrar edilecek. 

Sosyal Haklar 

Memur Sen'in mali haklar dışında da sosyal konusunda da taleplerinin olması bekleniyor. Sözleşmeli personellerin kadroya alınması, tayin hakkı düzenlemesi gibi başlıkların 2021 TİS masasında olması bekleniyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@