Memur Öğretmenlerden 23 Soru

Memur öğretmenlerin feryadı duyulmuyor, görülmüyor ve okunmuyor...

Memurlar 24.08.2015, 14:52
Memur Öğretmenlerden 23 Soru

MEMUR ÖĞRETMENLER: SAYIN DEVLET BÜYÜKLERİ VE YETKİLİLERİNE 23 SUAL

31/08/2015 tarihine az kaldı mağduriyet zulüm eziyet 3. yılına doğru hızla yol almaktadır. Devlet büyükleri ve yetkilileri hala susacak mı? 1065 gündür Milli Eğitim Bakanlığına yaptığımız başvuruların hepsi ya geçiştirildi ya da aklımızla alay edilecek şekilde cevap verildi veya atama usul ve şartlar denilmiştir deyip sorun görmemezlikten gelindi. Bunlar yetmezmiş gibi kpss puan üstünlüğüne göre atama yapıldığı söylendi. Memur öğretmenlerin tüm başvuru ve dilekçelerine verilen cevapların gerçekle alakası olmadığını çelişki ve tutarsızlığın doruğunda olduğunu göstermek için birkaç sualin altı çizilmiş ve kalın puntolarla yazılmıştır. Bu muameleye istinaden devlet büyüklerine ve yetkililerine 23 sual sorduk. Memur öğretmenler kamu yararının öteki adı.

DEVLET BÜYÜKLERİNE BİR KAÇ SUAL HAZIRLADIK UMARIZ CEVAPLARLAR

1)Memur öğretmenlerin mağduriyetinden haberiniz var mıdır?

2)Memur öğretmenlere resmen zulüm yapıldığından haberiniz var mıdır?

3)Memur öğretmenlerin 3 yıldır hakkı bir yönetmelikle gasp edildiğinden haberiniz var mıdır?

4)Memur öğretmenlerin tüm başvuruları geçiştirilmekte ve aklıyla alay edildiğinden haberiniz var mıdır?

5)Memur öğretmenlere çifte standart uygulamasından haberiniz var mıdır?

6)Memur öğretmenlerin bütçede olup maliyeye ekstra bir yük getirmeden maaşları ile birlikte milli eğitime öğretmen olarak geçiş istekleri ile kamu yararının doğru orantı olduğundan haberiniz var mıdır?

7)1tane ücretli öğretmene verilen para ile 3 tane kadrolu memur öğretmeni milli eğitime öğretmen olarak bütçeye yük getirmeyecek şekilde istihdam edebileceğinizden haberiniz var mıdır?

8)Kpss ye girerek (90-92-94-96) yüksek puan almış devlet memurluğu kazanmış öğretmenlerin tekrardan kpss ye girme şartından haberiniz var mıdır?

9)Kpss sınavına girmeden kpss puanları olmadan milli sporcuların öğretmen olarak milli eğitim bakanlığına atandığınızdan haberiniz var mıdır?

10)Kpss sınavına girmeden kpss puanları olmadan öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisinin öğretmen olarak milli eğitime atandığından haberiniz var mıdır?

11)Milli eğitim bakanlığının sadece memur öğretmenlere öğretmenlik için sınav şartından haberiniz var mıdır?

12) Memur öğretmenlerin adalet ve eşitlik dışında başka bir isteğinin olmadığından haberiniz var mıdır?

13)Resmi gazete 17/04/2015-29329 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde de ‘Kurum içi ve Kurumlar Arası İlk Atama hakkı’ tanınmayarak mağduriyetin devam ettirildiğinden haberiniz var mıdır?

14)Kamu hizmetinde bulunan memurların en üst öğrenim gördükleri mesleklerde çalıştırılmaları birçok mahkeme kararıyla hükme bağlanmışken böyle bir uygulamanın getirilmesi mahkeme kararlarına da aykırılık oluşturduğundan haberiniz var mıdır?

 15)31/08/2012 tarihinde Eski Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER ve İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza AYDOĞDU tarafından hiçbir açıklama yapılmadan KPSS ile atanmış memur öğretmenler için yüzde 3 oranında kısıtlı kontenjanla ‘Kurum içi ve Kurumlar arası İlk atama hakkı’ kaldırdığından haberiniz var mıdır?

16)KPSSnin nitelik ölçmeyen sadece sıralama yapan bir sınav olduğu ise mahkeme kararları ile sabittir. Niteliğin varlığını ancak kişiler diplomaları ile belgelendirildiğinden haberiniz var mıdır?

17)Memuröğretmenlerin sabah 7’de evden çıkışla başlayıp akşam 7’de eve ulaşmakla sonuçlanan bir kamu hizmeti görevleri ile birlikte düzenlemek zorunda oldukları bir aile yaşamları olduğundan haberiniz var mıdır?

18)Bir doktorun kalorifer yakması, bir komutanın temizlik işleriyle uğraşması, bir savcının hademelik yapması nasıl normal değilse kendilerinin de asıl olan mesleğinde değil de başka mesleklerde memur öğretmenlerin çalıştırıldığından haberiniz var mıdır?

19)28 Şubat mağdurlarının sadece bir dilekçeyle KPSS olmaksızın MEB’e öğretmen olarak atandığını, MEB Müsteşarı Sayın Yusuf Tekin'in Şubat 2015'te devlet memuru olan öğretmenlerden MEB’e uzman yardımcısı alımına dair eleştirilere karşı "Bu kişiler KPSS ile alındı, bir daha sınava sokmaya gerek yok!" açıklamasında bulunduğunu,  yine  Sayın Tekin’in Eylül 2014 atama döneminde 40 bin öğretmenin atama töreninde yaptığı konuşmasında; "Keşke bütçemiz uygun olsa da öğretmen ihtiyacımızın tamamını karşılayabilsek!" gibi ifadeler kullandığından haberiniz var mıdır?

20)Cumhurbaşkanı, Başbakan, Maliye Bakanı, Milli Eğitim Bakanı başta olmak üzere, diğer tüm devlet yetkililerin zaman zaman basına verdikleri demeçlerde öğretmen atamalarının yetersizliği konusunda;  Hazine'ye getireceği maddi yük; mali disiplin, yetersizlik gibi gerekçeler gösterdiğine ilişkin beyanları medya organlarının arşivlerinde kayıtlı olduğundan haberiniz var mıdır?

21)Genel Bütçeden maaş alan 657 sayılı kanuna tabi olup memur olarak çalışan ve asıl mesleklerine kavuşmak isteyen memur öğretmenleri, MEB bünyesine katması halinde hükümetin de  mali-bütçe anlamında hiç sıkıntı yaşamadan öğretmen ihtiyacının birkaç binlik kısmını sorunsuzca, maliyetsiz-masrafsız daha adaletli,  karşılıklı yarar ve hakkaniyet ilişkisi içinde kapatmış olabileceğinden haberiniz var mıdır?

22) Hiçbir devlet memurunun kurum değiştirirken kendisinden tekrar kpss ye girme şartı olmadığından haberiniz var mıdır?

23) Kurum içi ve kurumlar arası ilk atama talebimize ile 2003 teki gibi toplu bir alım bu sorunu ortadan kaldırmak için yaptığımız tüm başvuruları milli eğitim bakanlığı yok hükmünde saydığından haberiniz var mıdır?

 

Sonuç: Memur öğretmenlerin tüm başvurularına talep ve isteklerine karşılık milli eğitim bakanlığının yapmış olduğu izahatlar;  kpss puan üstünlüğüne göre atama yapıldığı(!)  ya da atama usul ve şartları belirtilmiştir(!) denilip memur öğretmenlerin aklıyla alay etmesi ve kendi içinde çelişkiye ve tutarsızlığa düşmesi ve bu durumdan da farkında olmaması devlet büyüklerine soru sormamıza vesile olmuştur. Devlet yetkililerinin bu soruna derhal ve bir an önce çözüm bulmasını bekliyoruz. 1065 gündür sabrettik muradımıza ermek  için müjdeli haber haberi hak ettiğimizi düşünüyoruz. Gereğini bilgilerinize arz ederiz.

MEMUR ÖĞRETMENLER VE MÜJDELİ HABERİ BEKLEYEN AİLELERİ…

Yorumlar (8)
wahit demircan 5 yıl önce
yayınladığınız için teşekkürler iyiki warsınız...
madur 5 yıl önce
Şahsım 15 yıllık, 37 yaşında devlet memuru hem liseyi sağlık meslek lisesinde, lisansı da hemşirelik üzerine yaptım. Üstüne üslük aynı alanda yüksek lisans ve formasyon aldım. Mesleğime ilk DMS sınavıyla atandım. Sürekli meslek süresince hep alanlarda çalıştım. Bizim meslek sürekli uygulamaya dayalı hastanelerde öğrencilere staj yaptırarak eğitimle geçer. Fakat hiç memur olamayan, hiç alanda çalışmayan, deneyimsiz, yeni mezun, 22 yaşında genç kuşak dershaneye giderek kpss de 80 ve üstü puan alarak hemşirelik de öğretmenliğe yerleşiyor. Daha sonra bu hocalar öğrencileri staja çıkardıklarında öğrenciler hastanın damar yolunu açamadıklarında hocalarda açamıyorlar. En sonunda bizler den yardım istiyorlar. Bizler 2 dakikada öğrencilere anlatarak damar yolunu açıyoruz. Şimdi söyleyin tek sucum memur olmak mı? Tek sucum nöbetlerden fırsat bulamayıp dershaneye gidememek mi? Yoksa evli olup iki çocuğumdan fırsat bulamam mı? Sucum anne olmak mı? Şimdi söyleyin bu durumda eğitimin kalitesinden bahsedilebilir mi??? 2012 den önce hizmet süremize göre atanıyorduk, fakat bu hak elimizden alındı. Lütfen yetkililer sesimizi duyun bizim 2012 de alınan hakkımızı geri verin. Bari eğitimin istikbalini düşünüyorsanız verin bu hakkı. Bizler mesleğimizi dört dörtlük icra eden hemşireleriz bu kişilere yetişemeyiz. Bu haksızlığa dur deyin..
serkan 5 yıl önce
ilgilendiğiniz için teşekkürler
edebiyat öğretmeni 5 yıl önce
ÖĞRETMENLİĞE GEÇMEK İSTİYORUZ.
ibrahim kandar 5 yıl önce
Sayin yetkililer lütfen magduriyetimizi giderin.
Erkan 5 yıl önce
Kurumlar arası ilk atama hakkımızı geri istiyoruz memur öğretmenler mağdur! Hizmet süresi esasına göre kurumlar arası ilk atama hakkımızı geri istiyoruz
filiz 5 yıl önce
Bizlere yapılan bu haksızlığa bir son verilsin bizlerde ogrencilerimize kavusalim
Salim 5 yıl önce
Zaten Kpss ile atanmış biz memur öğretmen adayları asli işimiz olan öğretmenliği yapmak istiyoruz. Kurumlar arası ilk atama hakkımızı geri istiyoruz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@