KHK ihraçları için Mahkemeden FLAŞ karar

Mahkeme KHK ile ihraç edilen vatandaşın durumunu tek tek tüm kurumlara yazı göndererek araştırdı. Yurttaşın ihraç edilmesinin hukuksuz olduğunu tespit eden mahkeme işe iade kararı verdi. İdare Hukukçusu Günday, mahkemenin tavrının emsal niteliğinde olduğunu söyledi.

Memurlar 29.06.2018, 13:32
KHK ihraçları için Mahkemeden FLAŞ karar

İleri Haber - Kamu görevinden 667 Sayılı KHK ile ihraç edilen vatandaşın açtığı davada İdare Mahkemesi önemli bir karara imza attı. 667 sayılı KHK’ya dayanarak ‘terör örgütleriyle irtibatlı’ olduğu iddiasıyla Sermaye Piyasa Kurulu’ndaki kamu görevinden çıkarılan uzman İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

MAHKEME ARAŞTIRDI 

İdare Mahkemesi, kamu görevine son verilen uzmanın, herhangi bir ‘terör örgütü’ ile irtibatının bulunup bulunmadığını savcılık, TMSF ve Emniyet’e sordu. Gelen yazılarda, ihraç edilen uzmanın terör örgütleriyle irtibatlı olduğuna ilişkin herhangi bir bilgi ve belge sunulmadığı gibi savcılık da, davacı hakkında “FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmediği bilgisini mahkemeye bildirdi. İdare Mahkemesi de söz konusu uzmanın kamu görevinden çıkarılma kararının hukuka uygun bulunmadığına karar verdi: 

ÖZLÜK HAKLARI İADE


“Davacının terör örgütleriyle iltisakı yahut irtibatı olduğu yönünde herhangi bir somut verinin dava dosyasına sunulmadığı anlaşıldığından, görevinden çıkarılmasına ilişkin dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna varılmaktadır. Hukuka aykırılığı saptanan işlem nedeniyle davacının yoksun kaldığı özlük hakları ile aylıklarının hesaplanarak yasal faizi ile birlikte davalı idarece davacıya ödenmesi gerekmektedir.” 

İDARE HUKUKÇUSU: MAHKEMENİN ARAŞTIRMA YAPMASI EMSAL  

Hürriyet’ten Mesut Hasan Benli’nin haberine göre İdare Hukukçusu Metin Günday, mahkemenin kararını vermeden önce, kurumlara yazı yazarak araştırma yaptırdığına dikkat çekerek şunları söyledi: “İdare Mahkemeleri önüne gelen benzer davalarda kamudan ihraç edilen kişilerin durumlarını araştırmakla yükümlü olduğunu ortaya koymuştur. İdare Mahkemesi de bunu yapmıştır. Bu yönüyle emsal bir karardır.”
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@