Kadın Memurların Süt (Emzirme) İzni Ne Kadar?

Yeni doğum yapan ve çalışan memur annelere , bebeklerinin daha sağlıklı büyümesi ve beslenmesi için verilen haklardan biri süt emzirme iznidir. Çalışan ve hamile anne adayları için en önemli haklardan biri de süt emzirme iznidir.

Kadın Memurların Süt (Emzirme) İzni Ne Kadar?

 Yeni doğum yapan ve çalışan memur annelere , bebeklerinin daha sağlıklı büyümesi ve beslenmesi için verilen haklardan biri süt emzirme iznidir.

Çalışan ve hamile anne adayları için en önemli haklardan biri de süt emzirme iznidir. Yeni doğan bir bebeğin ilk aylarda düzenli olarak beslenmesi oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeğin ilk aylarda annesine çok ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı karşılamak için çalışan annelere süt izni verilmektedir. SSK süt izni olarak yeni doğan annelere verilen bu hak sayesinde yeni doğan bebekler daha sağlıklı ve daha düzenli beslenebilmektedir. Verilen bu hak sayesinde çalışan ve yeni doğum yapan anneler bebeklerine ilk aylarda daha iyi bakabilmektedir.

Süt (Emzirme) İzni Ne Zaman Başlar?

Süt izni başlamadan önce memur annelere analık izi verilmektedir. Çalışan annelerin analık izinleri doğumdan 8 hafta önce başlamaktadır. Doğumdan 8 hafta sonra da analık izinleri bitmektedir. Toplam 16 haftalık analık inini kullanan annelerin 16 haftanın ardından süt izinleri başlamaktadır. İkiz bebekleri olan annelerin analık izinleri doğumdan 10 hafta önce başlamaktadır. Yani ikiz bebekleri olan anneler toplam 18 hafta analık izni kullanmaktadır.

Süt (Emzirme) İzni İle İlgili Bilinmesi Gerekenler   

Yeni doğum yapmış olan ve emziren bir annenin çalışma günleri içerisinde 1,5 saatlik emzirme izinleri vardır. Analık izinlerine ayrılan çalışan anneler, 16 haftalık izinlerinden sonra süt iznine başlarlar. Süt izinleri ise çocukları 1 yaşına başlayana kadar sürmektedir. Çocuğu 1 yaşına basana kadar çalışan anneler çalışma günleri içerisinde 1,5 saat izne sahiptir.

Devlet memuru olan yeni doğum yapmış annelerin süt emzirme izinleri daha fazladır. Normal bir işte çalışan anneler çalışma günleri içerisinde 1,5 saat izin kullanabiliyorken devlet memuru olan çalışan anneler günde 3 saat izne sahiptir. Devlet memuru olan çalışan anneler ilk 6 aylarında 3 saat izin kullanabiliyorken 6 aydan sonra bir yaşlarına kadar bir buçuk saat izin kullanabilmektedir.

Süt izni kullanan annelerin izinleri günlük çalışma saatleri içerisinde sayılmaktadır. Çalışan annenin süt izinlerinin hangi saatlerde başlayacağına iş yeri değil annenin kendisi karar vermektedir. Bundan dolayı da anneler genellikle işe ya 1,5 saat sonra gitmekte ya da 1,5 saat erken çıkmaktadır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@