İkramiye müjdesi

İkramiye müjdesi

Memurlar 27.09.2015, 16:41
İkramiye müjdesi

 İkramiye hesabında 30 yıl sınırını kaldıran karardan önce emekli olan memurlar, mahkemeye giderek ek ödemeye kavuşuyor.

Emekli bir memur, açtığı davayı kazandı - Yargıdan memur emeklilerine ikramiye müjdesi geldi.

Memurların emekliikramiyesinin hesabında 30 yıl sınırını kaldıran kararın, daha önce emekli olanlara da uygulanmasının yolu açıldı.

Ankara 12. İdare Mahkemesi, 30 yılın üstündeki 8 yıl 5 aylık  hizmetinin karşılığı için ikramiye ödenmesini talep eden memur emeklisinin lehine karar verdi. İ.B., 38 yıl 5 aylık  hizmetinin ardından Kasım 2014'te memuriyetten emekli oldu.  Kısa bir süre sonra Anayasa Mahkemesi, memurlara emekli olurken 30 yılın üstündeki çalışmaları için de ikramiye verileceğine yönelik karar verdi. Bunun üzerine İ.B., Sosyal  Güvenlik  Kurumu'ndan, 38 yıl 5 aylık  hizmetinin  8 yıl 5 aylık kısmı için de emekli ikramiyesi ödenmesini istedi. Kurum ise İ.B.'ye, emekli aylığının kararın yürürlüğünden önce bağlandığından, 30 yıldan fazla çalışma süresine ikramiye  ödeme   imkanı  bulunmadığı yanıtını verdi. 

MAHKEME KABUL ETTİ

 Ankara 12. İdare Mahkemesi'ne dava açtı. Mahkeme, yargılama sonucunda İ.B.'nin davasını kabul etti. İdare mahkemesinin gerekçeli kararında, şöyle denildi: "Anayasa Mahkemesi kararı ile yeni bir hak inşa edilmemektedir. Anayasa Mahkemesi kararı ile birlikte geçmişte elde edemediği bu hakkını talep etme olanağı elde etmiştir."

Kaynak: ÖğretmenX

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@