İçişleri Bakanlığı’ndan Öğretmenler İçin Yeni Genelge: 81 İle Seyahat Muafiyeti Geldi!

İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere gönderilen genelgeye göre 13 ve 14 Şubat’ta öğretmenler ve eğitim personelleri şehirlerarası seyahat yapabilecekler. Seyahat için izin belgesi de istenmeyecek.

İçişleri Bakanlığı’ndan Öğretmenler İçin Yeni Genelge: 81 İle Seyahat Muafiyeti Geldi!

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine ‘’Eğitim Personeli Seyahat Muafiyeti ‘’ konulu genelge gönderili. Bu genelge kapsamında 13 ve 14 Şubat tarihlerinde öğretmenler ve okul personelleri özel araçlarıyla seyahat izin belgesi olmadan şehirlerarası yolculuk yapabilecekler.

Genelge Neden Gönderildi?

Genelge 15 Şubat itibariyle kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilecek olması sebebi ile çıkarıldı. Yarıyı tatilinin sona ermesi ardından başta öğretmenle olmak üzere eğitim ve öğretim personelleri de görev yerlerine geri dönecekler. Buna bağlı olarak bu hafta sonu şehirlerarası seyahatlerde bir yoğunluk olması bekleniyor. 

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günler içinde yapılacak şehirlerarası yolculukta, kendi özel araçları ile şehirlerarası seyahat yapan öğretmen ve okul personellerinden seyahat izin belgesi istemeyecek. 

Ancak toplu taşıma ile şehirlerarası seyahat yaparken izin belgesinin görev yerine geri dönüş yapılacağı hakkında bilgi sunularak alınması gerektiği, bu detayın hala geçerli olduğu belirtildi. İzin belgesiz seyahat sadece özel araç ile il değişikliğini kapsamıyor.

Şartları Neler?

Şuanda görev yaptıkları yer dışında bulunan öğretmenler ve diğer eğitim personelleri, 13 ve 14 Şubat itibariyle özel araçlarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatlerde izin belgesi göstermek zorunda olmayacaklar. Trafik tarafından yapılan denetimden geçmek ise öğretmen veya eğitim personeli kimlik kartlarının gösterileceği ifade edildi. Bu yüzden öğretmen ve personelin yolculuk sırasında kimlik kartlarını mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Kimlik kartının gösterilmemesi halinde ise öğretmen veya eğitim personeli olma durumu kanıtlanamayacağından seyahatin durdurulması ve izin belgesiz olma durumuna bağlı olarak adrese geri dönülmesi talep edilecek. Bu kapsamda trafikte denetimlerin ise hafta sonu sıkılaştırılacağı bildirildi.

13 ve 14 Şubatta sade eğitim personelleri ve öğretmenler için gerçekleşecek olan seyahat izin belgesiz şehirlerarası seyahat imkanının, diğer kişilerce kötüye kullanılmasının ise mümkün olmayacağı ifade edildi. Kimlik kartı kontrolünün yapılması ve TC kimlik numarası üzerinden de eğitim personellerinin bilgilerine ulaşılması sayesinde, bu personel gurubuna dahil olmayarak izin belgesiz trafiğe çıkanlara para cezası uygulanacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@