Hükümetin Memurlara Bayram İkramiyesi Planı Var Mı?

Memurlara Ramazan Bayramı öncesinde bayram ikramiyesi verilmesi için sendikalardan üst üste talepler geldi. Peki hükümetin memurlar için herhangi bir bayram ikramiyesi planı var mı? Memurlara bayram ikramiyesi ödenecek mi? İşte talepler ve hükümetin bu konuda düşüncesi.

Hükümetin Memurlara Bayram İkramiyesi Planı Var Mı?

Toplu İş Sözleşmesi kapsamında masada olan ve önümüzdeki dönem görüşmelerinde de masada olması beklenen düzenlemelerden bir tanesi de memurlara bayram ikramiyesi ödenmesi. 

Emeklilere ve dul yetim maaşı alanlara Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde ödenen bayram ikramiyelerinin kamuda çalışan memurlara da ödenmesi talep ediliyor. Memur sendikaları bu konuda üst üst açıklamalarda bulundular. 

SENDİKALARDAN BAYRAM İKRAMİYESİ TALEBİ

Memurlara bayram ikramiyesi ödenmesi için talepler geldi. Geçtiğimiz günlerde Memur Sen Başkanı Ali Yalçın yapmış olduğu konuşmasında memurlara bayram ikramiyesi ödenmesini istemişti. Bir önceki toplu iş sözleşmesinde bu konuyu gündeme getirdiklerini ifade den Ali Yalçın emeklilere yapılan ödemelerin memurlara da ödenmesini istedi. 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'de sosyal medya hesabından paylaşımda bulunarak memulara bayram ikramiyesi ödenmesi gerektiğini söyledi.

Önder Kahveci açıklamasında "Kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu işçileri ve emekliler bayram ikramiyesi almaktadır. Kamuda çalışıp da bayram ikramiyesi alamayan tek kesim memurlardır. Yaklaşık bir buçuk yıldan beri salgınla canla başla mücadele eden başta sağlık çalışanları olmak üzere bütün memurlarımız en azından dini bayramlarda bayram ikramiyesini fazlasıyla hak etmişlerdir." ifadelerini kullanarak ikramiye taleplerini dile getirdi. 

HÜKÜMETİN İKRAMİYE ÇALIŞMASI VAR MI?

Hükümet emeklilere 2018 yılından itibaren 1000 TL olarak ödenen emekli ikramiyelerinde 2021 yılında düzenlemeye gidildiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile emekli ikramitelerinde enflasyon oranına artış olacağı ve ikramiyelerin 1100 TL olarak ödeneceği ilan edildi. 

Hükümetin ikramiyeler konusunda bilinen tek çalışması bu zam oldu. Ayrıca 2021 yılında toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin gerçekleştirilecek olması, ikramiye konusunun görüşmelerde ele alınması anlamına geliyor. Daha öncesinde hükümetin bu alanda sürpriz bir adım atması da beklenmiyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@