Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Yeniden Düzenlenecek

İlk kez veya yeniden kamu hizmetinde görevlendirecek olan personeller hakkındaki güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kanunlarını veya maddelerini düzenleyecek olan yasa yarın TBMM’de görüşülecek. Tartışılacak olan kanun teklifi ile kişisel verilerin atamadaki etkisini değerlendirecek bir Değerlendirme Komisyonu oluşturulacak.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Yeniden Düzenlenecek
23 Mart Salı günü gerçekleştirilecek olan TBMM Genel Kurulu’nda meclise verilen kanun teklifleri tartışılacak. Üst düzey görev ve kadrolara atanacak olan personellere ve gerekli hallerde yakın çevresine yönelik yapılan güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kanun teklifi genel kurulunun gündemini oluşturacak. Aynı zamanda Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanundaki Değişiklik teklifi komisyonlarda görüşülecek.

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı Güvenlik Soruşturması yapacak

İlk kez veya yeniden kamu hizmetinde görevlendirecek olan personeller hakkındaki güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması özellikle milli güvenlik açısından önemli olan birim proje, tesis ve görevlere ataması gerçekleştirilecek olan personeller hakkında yapılacak. Güvenlik soruşturması, gerekli hallerde istihdam edilecek olan personelin ailesi ve yakın çevresinin de dahil edilmesi ile gerçekleştirilecek.

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirlikleri, üst kademe kamu yöneticileri ile özel kanun ayrıcalığıyla güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabii tutulan kişiler için güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapacak.

Komisyonlar Farklı Konuları Görüşmek Üzere Toplanacaklar

Bu hafta düzenlenecek olan genel kurul ile beraber komisyonlarda toplanacak. Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Hakkında Kanundaki Değişiklik teklifi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve e-turizm komisyonunda 23 Mart Salı günü görüşülecek.  25 Mart Perşembe günü görüşme sağlayacak olan Dışişleri Komisyonu’nda ise yükselen ırkçılık ve islamofobyaya karşı inceleme yapacak olan Araştırma Alt Komisyonu için başkan seçimi yapılacak. Konunun komisyonda görüşülmesinin ardından Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Enes Bayraklı “ Avrupa Ülkelerinde Yükselen Irkçılık ve İslamafobi: Genel Görünüm “ başlıklı bir sunum yapacak.

Siyasi partilerin her hafta gerçekleştirdikleri grup toplantıları gerçekleşmeye devam edecek. AK Parti’nin bu hafta gerçekleştirilecek grup toplantısı ise 7. Olağan Büyük Kongresi nedeniyle yapılmayacak.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@