Engelli Vatandaşlar Nasıl Memur Olurlar? İşe Alım Şartları Neler?

Türkiye genelinde kamuda çalışan on binlerce engelli personel bulunuyor. Her yıl kamuya engelli memur alımları devam ediyor. Peki engelli olup memur olmak isteyenler neler yapmalılar? Engelli memur alımı şartları neler? Haberimizde.

Engelli Vatandaşlar Nasıl Memur Olurlar? İşe Alım Şartları Neler?

Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan memur alımlarının bir bölümü engelli personel kadrosundan yapılır. e-KPSS ile gerçekleştirilen alımlar belirli aralıklarla gerçekleştirilir. 2021 yılında veya daha sonraki dönemlerde engelli personel alımlarına başvuru yapacak adayların sağlamaları gereken şartları topladık. 

ENGELLİ VATANDAŞLAR NASIL MEMUR OLURLAR?

Engelli memur alımı ilanlarına başvuruda bulunmak isteyen adayların sağlamaları gereken ilk koşul ve yapmaları gereken ilk işlemlerin arasında e-KPSS geliyor. e-KPSS'ye giren engelli vatandaşlar, memur alım ilanlarını bekleyecekler. e-KPSS vatandaşların öğrenim seviyelerine göre lise, önlisans ve lisans düzeyinden yapılur. Daha sonra alım yapılacak olan memur kadrosunun talebine göre başvurular yapılır. 

Engelli memur kadrosunda işe başlamak isteyenler için ise iki yöntemle memur olma şansı bulunuyor. Engelli vatandaşlar e-KPSS ile doğrudan atama yöntemi ile memur olabilirler yada kura yöntemi ile boş kadrolara yerleştirmeleri yapılabilir.

ENGELLİ MEMUR ALIMI ŞARTLARI NELER?

* Yüzde 40 ve üzerinde engeli bulunanlar devlet memuru olmak için başvuru yapabilir.

* Lise, önlisans ve lisans düzeyinden mezun olanlar e-KPSS'ye girebilir ve atamalar için başvuru yapabilirler. 

* e-KPSS için 18 yaşının tamamlanmış, 65 yaşının ise doldurulmamış olması gerek. 

* 2021 senesi içerisinde yapılacak olan atamalarda adayların öncesinde 2018-EKPSS, 2020-EKPSS, 2018-Kura, 2020-Kura ile yerleştirme başvurusu yapmış ve yerleştirilememiş olması şartı aranır.

* Görme sistemi, göz hastalıkları ve görme bozukluğu gibi rahatsızlıkların oranının %25 ve üzeri olması durumunda; aday görme engelli grubunda sınava girer..

2021 YILINDA NE KADAR ENGELLİ MEMUR ALIMI YAPILACAK?

Engelli memur açık kadro sayısı her yıl ayrı ayrı belirlenir. 2021 yılı ilan edilen atama takvimi kapsamında Türkiye geneli farklı il ve ilçelerde yer alan kamu kurumlarına 1093 engelli memur alımı yapılacağı duyuruldu. Bu kapsamda 2021 yılında 1093 engelli personel alımı için şartları sağlayanlar başvuru yapabilecekler. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@