Enflasyon Farkı Zammı Memurların Net Zammını Geçti

Memur maaşlarına yapılacak olan zam oranı toplu iş sözleşmesi kapsamında yüzde 3 olarak belirlenmişti. Net zam oranına ek enflasyon farkı zammı alacak olan memurların, enflasyon farkı zammı ilk 5 ayda oluşan oranlarla net zam oranını geçti.

Enflasyon Farkı Zammı Memurların Net Zammını Geçti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayında oluşan enflasyon oranlarını açıkladı. Yüzde 0.89 artış gösteren enflasyon oranlarıyla birlikte yılın ilk 5 ayında oluşan toplam enflasyon rakamları da kesinleşmiş oldu. Yılın ilk 6 ayında oluşacak enflasyon oranlarına sadece bir veri kaldı. 

ENFLASYON FARKI ZAMMI NET ZAMMI GEÇTİ

Memur maaşlarına yapılacak zam oranına ilişkin hesaplama Toplu İş Sözleşmesi kapsamında uygulanıyor. 

Bu kapsamda yeni sözleşme öncesi son uygulama yüzde 3 net zam ve enflasyon farkı zammı şeklinde olacak. Enflasyon farkı zammı da, enflasyon oranlarının yüzde 3'lük bölümünün üzerinde olan oran kadar olacak. 

Yılın 5 ayının enflasyon oranlarında ise bu oan net zammı geçmiş durumda. 

5 Aylık Enflasyon 6.38 Seviyesinde

Ocak ayı enflasyonu yüzde 1,68, Şubat ayında yüzde 0,91, Mart ayında yüzde 1,08, Nisan ayında yüzde 1,68, Mayıs ayında da yüzde 0,89 olarak açıklandı. İlk 5 aylık enflasyon yüzde 6,38 oldu. Memur maaşlarına ise yansıyacak olan enflasyon farkı zammı yüzde 3'ün üzerinde ki kısım olacak. Bu kapsamda yüzde 3.38 oranında ki enflasyon farkı zammı mayıs ayı verilerinin açıklanmasıyla kesinlik kazandı. 

Ayrıca enflasyon farkı zammı iiçn haziran ayı oranları da eklenecek. Haziran ayında da enflasyon da ki artışın devam etmesi bekleniyor. 

MEMURLAR NE KADAR ZAM ALACAKLAR?

Memurların maaşlarına yapılacak zam oranları yüzde 3 net olarak yansıyacak. Bunun yanında Haziran ayında açıklanacak enflasyon rakamları ile yılın ilk 6 ayında oluşan enflasyon oranlarının yüzde 3'ü aşması durumunda fazla olan kısım enflasyon farkı zammı olarak yansıyacak. 

Mayıs ayı enflasyon rakamları ile birlikte oluşan son oran yüzde 3 net zam ve yüzde 3.38 enflasyon farkı zammı şeklinde. Kesin zam oranı haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanması ile netlik kazanacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@