Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı İle Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Değişti! Hasan Murat Mercan Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararları yoluyla 3 ülkedeki büyükelçi merkeze çekilirken 4 ülkeye de yeni büyükelçi ataması yapıldı. İrlanda, ABD ve Sırbistan büyükelçileri merkeze çekildi. ABD büyükelçisi olarak atanan Hasan Murat Mercan kimdir?

Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı İle Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Değişti! Hasan Murat Mercan Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşındadır?

Türkiye'de Dışişleri Bakanlığı bünyesinde büyükelçi depremi yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla bugünkü Resmi Gazete'de bazı ülkelerdeki büyükelçilere ilişkin atama kararları yayımlandı.BÜYÜKELÇİ ATAMALARI YAPILDI!Bir süre önce Türkiye'de çok sayıda büyükelçi değişimi yaşanmıştı. Bu değişimin ardından Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey yönetiminde deprem etkisi yaşanmıştı. Bunun bir benzeri bugün yine yaşandı. Türkiye'nin 3 ülkedeki büyükelçisi merkeze çekilirken 4 ülkeye de yeni büyükelçiler atandı.ABD BÜYÜKELÇİSİ MERKEZE ÇEKİLDİCumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2,3 ve 4'ünce maddeleri gereği yapılan büyükelçi atamalarında İrlanda Cumhuriyeti Büyükelçisi Levent Murat Burhan, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Serdar Kılıç ve Sırbistan Cumhuriyeti büyükelçisi Tanju Bilgiç merkeze çekildi. Özellikle ABD büyükelçisi Serdar Kılıç'ın merkeze çekilmesi şok etkisi yarattı.JAPONYA BÜYÜKELÇİSİ ABD BÜYÜKELÇİSİ OLARAK ATANDI!Merkeze çekilen büyükelçilerin yerlerine aynı atama kararı ile yeni büyükelçiler de görevlendirildi. Buna göre Amerika Birleşik Devletleri büyükelçisi olarak Japonya büyükelçisi Hasan Murat Mercan atandı. Hasan Murat Mercan'ın yerine Japonya büyükelçisi olarak Çok Taraflı Siyasi İşler Genel Müdürü Korkut Güngen atandı.İRLANDA VE SIRBİSTAN BÜYÜKELÇİLERİ DEĞİŞTİ!Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yapılan atamalarda Strateji Geliştirme Başkanı Mehmet Hakan Olcay, İrlanda Cumhuriyeti büyükelçisi olarak görevlendirildi. Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı Hami Aksoy ise Sırbistan Cumhuriyeti büyükelçisi oldu.

ABD BÜYÜKELÇİSİ HASAN MURAT MERCAN KİMDİR?1959 yılında Ağrı'da doğmuştur. Eskişehir Anadolu Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun olmuştur. 1984 yılında lisans eğitimini aldığı Boğaziçi Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. 1984-1985 yılları arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır. Ardından ABD'nin Florida Üniversitesi'ne doktora çalışması için gönderilmiştir. Bu üniversitede doktorasını 1989'da tamamlamıştır. 1989-1992 yılları arasında Cleveland Üniversitesi İşletme Fakültesi Sayısal Analiz bölümündeyardımcı doçent doktor olarak görev yapmıştır. 1992-2004 yılları arasında ise Türkiye'ye döner Bilkent Üniversitesinde çalışmış ve burada doçent doktor unvanını almıştır.Hasan Murat Mercan, 2002 yılında AK Parti'nin kurucu üyelerinden olmuştur. 22. ve 23. dönem Eskişehir milletvekili olarak TBMM'de görev yapmıştır. 23. dönemde TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanlığı'nı yürütmüştür. 2017'de Tokyo Büyükelçisi olarak atanmış ve 23 Şubat 2021'de Türkiye'nin ABD Büyükelçisi olmuştur. Hasan Murat Mercan evli ve üç çocuk babasıdır.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@