Çalışma Bakanlığı ile Memur Sen 2021 Toplu İş Sözleşmesi İlk Toplantı Tarihi Ne Zaman?

2021 yılı tüm memurlar ve memur emeklilileri için ayrı bir önem taşıyor. 2021 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan toplu iş sözleşmesi ile memurların önümüzdeki iki dönemlik mali hakları belirlenecek. Peki Çalışma Bakanlığı ile Memur Sen tarafından yürütülecek 2021 toplu iş sözleşmesi ne zaman yapılacak? İşte son gelişmeler.

Çalışma Bakanlığı ile Memur Sen 2021 Toplu İş Sözleşmesi İlk Toplantı Tarihi Ne Zaman?

Pandemi sürecinin ekonomik etkileri, enflasyon oranlarının yükselmesi, özellikle temel ürünler ve gıda malzemelerinde yaşanan fiyat artışları tüm kesimler gibi memurların da alım gücünü olumsuz yönde etkiledi. İki dönemdir maaşlarına belli bir seviyede zam alabilen memurlar, 2021 yılında gerçekleştirilecek görüşmeleri beklemeye başladılar. Kamu Gündemi olarak bizlerde 2021 yılında düzenlenecek toplantılara dair detayları inceledik. 

2021 TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ GÖRÜŞMELERİ

Kamu kurumlarında çalışan tüm memurları kapsayan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri, çalışanların yeni mali haklarının belirlenmesini sağlayacak. 

Her altı ayda bir alınan zam oranından, ek ödemelere, ikramiye ve diğer ödemelere dair tüm mali konuların konuşulacağı toplu iş sözleşmesinde ayrırca memurların talepleri de iletilecek. Mali hakların belirlenmesinde ve iki yıllık süreç için oldukça kritik olan TİS toplantısı ie yetkili konfederasyon ile hükümet arasında olacak. 

Hükümet kanadığını temsil etmek için Çalışma Bakanllığı yani Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin görüşmelerde yer alacak. Memurlar adına ise masada yetkili memur konfederasyonu konumunda ki Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve ekibi bulunacak. 

İlk Toplantı Tarihi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında ki hükümet tarafı ile Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın başkanlığında ki memur tarafı yaz aylarının son döneminde görüşmelere başlayacak. En az 3 toplantı yapılması bekleniyor. İlk toplantı tarihi ise Ağustos ayının ilk veya ikinci haftası olarak tahmin ediliyor. Zam oranlarının ise Ağustos ayının sonunda yada Eylül ayının başında netlik kazanması öngörülüyor. 

Toplantıların tamamlanmasının ardından memurların 2022 Ocak Haziran, 2022 Temmuz Aralık, 2023 Ocak Haziran ve 2023 Temmuz Aralık ayı maaş zam oranları belli olacak. Zam oranının belli bir yüzde de net zam üzerine enflasyon farkı olarak belirleneceği de değerlendirmeler arasında. 

Kamugundemi.com - ÖZEL HABER

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@