Bunu yapanlar memur olamayacak!

Bazı suçları işleyen kişiler affa uğrasa bile devlet memuru olamıyor.

Bunu yapanlar memur olamayacak!
memurhaber - İşledikleri bazı suçlardan dolayı haklarında mahkûmiyet kararı verilenler, affa uğramış olsalar bile, ilk defa veya yeniden devlet memuriyetine giremezler.

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda, memurluğa atanacaklarda aranacak genel şartla arasında, affa uğramış olsa bile bazı suçlardan mahkûm olmamak şatına da yer verilmiştir.

MEMURİYETE ENGEL MAHKUMİYETLER

Suçun kasten işlenmiş olup olmamasına ve hükmolunan mahkûmiyetin süresine bakılmaksızın, bazı mahkûmiyetler memuriyete girmeye engel teşkil etmektedir. Kanundaki belirlemeye göre;

-Devletin güvenliğine karşı suçlar,

-Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,

-Zimmet,

-İrtikâp,

-Rüşvet,

-Hırsızlık,

-Dolandırıcılık,

-Sahtecilik,

-Güveni kötüye kullanma,

-Hileli iflas,

-İhaleye fesat karıştırma,

-Edimin ifasına fesat karıştırma,

-Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama,

-Kaçakçılık

suçlarının herhangi birinden mahkûm olanlar, devlet memuru olamazlar.

HÜKMÜN AÇIKLANMASININ GERİYE BIRAKMASI

Yukarıda sayılan suçlara ilişkin mahkeme kararlarında hükmün açıklanmasının geriye bırakıldığı yönünde ibarelerin yer aldığı durumlarda bir mahkûmiyetin varlığından söz edilemeyeceğinden, hükmün açıklanması geriye bırakılan kararlara ilişkin suçlar memuriyete engel teşkil etmeyecektir.

Öte yandan, yukarıda sayılan suçlardan mahkûm olduktan sonra bu cezaların affa uğramış olması, söz konusu mahkûmiyet kararının memuriyete engel olma durumunu ortadan kaldırmamaktadır.

memur memurlar kimler memur olabilir
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
memur 3 yıl önce

memur disiplin affını bekliyoruz, çok mağduruz