Bunu yapan memur yandı

Her şeyden önce aile yardımı ödeneğinin verilebilmesi için memurun, ilgili (Merkezi Yönetim, Sosyal Güvenlik Kurumları, Mahalli İdareler) Harcama Belgeleri Yönetmeliği ekinde yer alan Aile Y

Memurlar 18.05.2015, 14:15
Bunu yapan memur yandı

Her şeyden önce aile yardımı ödeneğinin verilebilmesi için memurun, ilgili (Merkezi Yönetim, Sosyal Güvenlik Kurumları, Mahalli İdareler) Harcama Belgeleri Yönetmeliği ekinde yer alan Aile Yardımı Bildirimini kurumuna vermiş olması gerekir. Böyle bir bildirim verilmeden bu ödeme yapılamaz. Bir başka ifadeyle, aile yardımı ödeneği memurun beyanı esas alınarak yapılan bir ödemedir. Anılan ödemenin doğru yapılabilmesi de beyanın/bildirimin doğru olması şartına bağlıdır. Beyanın/bildirimin doğru olmaması ödemenin de doğru olmaması anlamına gelir.

Memurun aile yardımı ödeneğinin verilmesine esas olacak beyanın/bildirimin memur tarafından gerçeğe aykırı olarak vermesi ve kendisine fazla ödemeye sebep olması durumunda karşılaşabileceği yaptırımlar/cezalar aşağıda belirtilmiştir:

– Mali Açıdan: Fazla ödenen para faiziyle birlikte tahsil edilecektir. Burada fazla ödemeye memurun kendi davranışından ileri geldiği için fazla ödenen para her zaman geri alınabilecektir.

– Disiplin Açısından: 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/D-f maddesinde hüküm altına alınan “Gerçeğe aykırı belge düzenlemek” fiili dolayısıyla kademe ilerlemesinin durdurulması cezası gündeme gelecektir.

– Ceza Kanunu Açısından: Değerlendirme neticesinde fiilin Türk Ceza Kanunu kapsamında bir durum olduğuna kadar verilir ise mahkeme süreci gündeme gelecektir.

sgkrehberi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@