Belediye Memuru Nasıl Olunur? En Düşük Belediye Memuru Maaşı Kaç TL?

Belediyelerde çok sayıda memur statüsünde personel çalışmakta. Peki il ve ilçe belediyelerinde çalışan personeller aylık kaç TL maaş alırlar? Belediye memuru nasıl olunur? KPSS'li, KPSS'siz belediye memuru alımları ne zaman yapılacak? İşte belediye memuru alımlarına ve maaşlarına ilişkin tüm detaylar.

Belediye Memuru Nasıl Olunur? En Düşük Belediye Memuru Maaşı Kaç TL?

Türkiye'de il ve ilçe belediyelerinde çalışan on binlerce memur bulunuyor. Belediyelerin kendi uyguladığı maaş sistemi ile çalışan bu personellerin istihdamı da yine belediyelerin ihtiyaçlarına yönelik gerçekleştiriliyor. Son dönemlerde ise vatandaşlar belediyelerde nasıl memur olunacağını merak ediyorlar. Belediyelere memur nasıl olunur ile belediye memuru olunması durumunda aylık kaç TL maaş alınır sorularını tüm ayrıntıları ile inceledik. 

BELEDİYE MEMURU NASIL OLUNUR?

Belediyelerde memur olmak isteyen vatandaşların izleyebilecekleri bir kaç yöntem bulunuyor. İl ve ilçe belediye başkanlıkları personel alımlarında genellikle kendi özel yöntemlerini uygulasalarda, alımlar bazen kamuya personel alımları şeklinde de oluyor. 

İl veya ilçe belediyelerinde çalışmak isteyen vatandaşlar öncelikle ilan edilen memur yada personel alım ilanlarını yakından takip edecekler. Belediyeler kendi resmi sitelerinden yada Türkiye İş Kurumu üzerinden personel alımları için özel ilanlar yayımlarlar. Adaylar kendi il ve ilçe belediyelerinde memur yada başka statüde personel olarak çalışmak için bu ilanları dikkatli bir şekilde izlemesi gerekiyor. İlanlarda alım yapılacak kadro ile başvuru şartlarına dair tüm ayrıntılar yer almaktadır. Adaylar belediyelerin personel alımlarında talep ettikleri şartları sağlıyorlarsa ilana başvuruda bulunabilirler. 

Belediyelere Memur Olmak için İkinci Yöntem

Belediye başkanlıklarında çalışmak isteyen adayların yapabilecekleri bir diğer başvuru yöntemi, belediyelere kendi özgeçmişlerini göndermek. Bazı belediye başkanlıkları yine web sayfaları, internet siteleri üzerinden belediye bünyesinde çalışmak isteyenler için başvuru alıyor. Adaylar internet üzerinden kendilerine ait özgeçmişlerini belediyeye iletirken ilgili bir pozisyonun oluşması durumunda belediye başkanlığı uygun adayları iş görüşmesine çağırıyor. 

KPSS ile Belediye Memuru Alımı

Belediye başkanlıkları ayrıca resmi gazete ve kendi siteleri üzerinden KPSS ile gerçekleştirecekleri memur alımlarını da yayımlıyorlar. Öyle ki belediyeler zabıta, itfaiye, düz memur ve benzeri kadrolara alımları bu şekilde yapıyorlar. 

BELEDİYE MEMURU MAAŞLARI NE KADAR?

Belediyelerde yapılan memur ve işçi maaşı ödemeleri tamamen belediyeye bağlı olarak ödenir. 

Ekonomik olarak güçlü olan belediyelerde çalışan personellere daha yüksek maaş ödenir. Öyle ki bazı belediyelerde işçilere ödenen asgari ücret 4.000 TL seviyesine kadar çıkmaktadır. Bu durumda memurlara yapılan ödemeler ise 5.000 TL seviyesinden başlar ve kadroya göre yükselir. 

Genel olarak ise ilk defa işe başlayan belediye memurları ortalama 3.500 TL ile 4.000 TL arasında maaş alırlar. Bu rakam belediyeye, göreve ve diğer etmenlere göre değişir. Çoğu belediye personellerine yüksek maaş sağlamaktadır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@