Bekçi Nasıl Olunur 2021? Bekçiler Ne Kadar Maaş Alır

Son dönemin popüler meslekleri arasında yer alan ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün gözbebeği olan Bekçilerle ilgili olarak hazıeladığımız haberde, Nasıl bekçi olunacağını ve bekçilerin ortalama maaşlarını okuyabilirsiniz. Bekçi Olmak İçin Hangi Koşullar İstenir? Bekçi Ne Kadar Maaş Alır? tüm detaylar haberimizde...

Bekçi Nasıl Olunur 2021? Bekçiler Ne Kadar Maaş Alır
İlk olarak bekçilik işi 2017 yılında İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirmesi sonucunda faaliyetlere başlandı. Bekçi olma şartları arasında vatandaşların yazılı ve sözlü sınavlara girmesi yer alır. Sözlü sınavın yanında spor alanında da parkur sınavları yapılır.

Bekçi Olmak İçin Hangi Koşullar İstenir?

Bekçi olmak için öncelikle Polis Akademisi sitesi üzerinden online olarak müracaat işlemlerinin yapılması gerekir. Vatandaşlar e-devlet şifresi ile birlikte başvuru işlemlerini yapmak zorundadır. Yazılı sınavda toplamda 100 soru üzerinden 50 puan alınması gerekir. En az 50 puan alanlar ise fiziksel yeterlilik için yapılan sınavlara girme şansını elde edeceklerdir. Bekçi olmak için en az lise mezunu olmak gerekir. Bununla birlikte bekçi olacak adayların 31 yaşını geçmemiş olması talep edilen şartların arasındadır.

Bunun dışında bekçi olmak isteyenlerden aranan özelliklerden birisi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarıdır. Aynı zamanda erkek adayların en az 167 cm boyunda olması gerekir. Nerede başvuru yapıyorlarsa adaylar, o ilde en az 1 yıl yaşamış olmalıdır. Erkek adayların askerlik görevlerini tamamlamış olmaları da gerekir. Adayların daha önceden kamu haklarından yararlanmamaları gibi durumlarının olmaması talep edilen şartların arasında yer alır.

Alkol ya da uyuşturucu yüzünden adayların tedavi görmesi durumunda bekçilik başvuruları kabul edilmez. Başvuru zamanlarında adayların siyasi partiye üye olmamaları gerekir. Güvenlik soruşturması esnasında adayların sicillerinin temiz çıkması gerektiği de talep edilen şartlardan birisidir.Bekçi Olmak İçin Aşamalar Nelerdir?

Bekçi olmak için aşağıda verilen aşamaların sırasıyla takip edilmesi gerekir:

 • Bekçi olmak için öncelikle online başvuru işlemlerinin yapılması gerekir.

 • Online başvurusu onaylanan kişiler 3 tane sınava girmek zorundadır.

 • Yazılı, fiziksel yeterlilik ve sözlü mülakat sınavlarına girip başarı elde edenlerin güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırmaları yapılır.

 • Bütün denetim ve kontrollerden olumlu izlenimler elde eden adaylar tam teşekküllü hastaneye giderek sağlık raporunu almalıdır.

 • Sağlık raporunun da onaylanması durumunda adaylar görevlerini yapmaları için İçişleri Bakanlığı tarafından illere atanır.


Bekçi Olmak İçin Mezuniyet Durumu Ne Olmalı?

Bekçi olmak için en az ilkokul mezunu olma şartı aranır. Başvuru esnasında hangi kademede okullardan mezun olduysanız onu belirtmeniz gerekir. İlkokul, lise, önlisans ya da lisans mezunu olmak yeterli olacaktır. Başvuru işlemlerinin doğru bir şekilde yapılmasından sonra başvuruları onaylanan adaylar 3 aşamalı olan sınavlara tabii tutulacaktır.Bekçi Olmak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Aşağıda bekçi olmak için talep edilen evrak ve belgeler sırasıyla yer alır:

 • Sınava girecek adayların başvuru dilekçeleri,

 • En son güncellenen T.C. kimlik belgesi, pasaport, ehliyet belgesi,

 • En az liseden mezun olunduğuna dair alınan diploma,

 • Başvuru yapılan bölgede adayların en az 1 yıl oturduklarını gösteren belge,

 • 4 tane biyometrik resim,

 • Sınava girecek adayların sınav ücretlerini yatırdıklarına dair aldıkları dekont,

 • Sağlık bilgilendirme formu,

 • Eğer yaş düzelttirmesi yapan kişiler varsa, yaş düzelttirmesi formunu da başvuru esnasında yanlarında bulundurması gerekir.


Bekçi Ne Kadar Maaş Alır?

Aşağıda bekçi olanların aldıkları maaşlar ile ilgili detaylar sırasıyla verilmektedir:

 • İlkokul mezunu bekçiler 4,302,80 TL,

 • Lise mezunu olan bekçiler 4352 TL,

 • Ön lisans ile mezun olan bekçiler ise 4440 TL,

 • Lisans mezunu olup bekar olan bekçiler 4657 TL maaş almaktadırlar.
Bekçiler özellikle görevli oldukları bölgede yangın, su baskını gibi doğal afetlerin olması durumunda mahallede yaşayanların hepsinin soğukkanlı olması için uğraşır. Bununla birlikte toplum sağlığını ve güvenliğini düşünerek her zaman detaylı şekilde çalışmalar yapar.

Kamugundemi.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@