Anaokul Öğretmeni Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Şartları ve Maaşı 2021

Anaokul öğretmeni olmak koşulları hakkında bilgi sunulurken, çocuk gelişimi, anaokul öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği lisans bölümlerinden mezun olunması gerektiği, ardından KPSS sınavına katılarak, anaokul öğretmeni alım ilanlarına başvuruyla öğretmen olunduğu aktarılır. Bu haberimizde sizlere Anaokulu Öğretmeni nasıl olunur, ne iş yapar, şartları ve maaşları ne kadardır gibi soruların yanıtlarını cevaplandıracağız.

Anaokul Öğretmeni Ne İş Yapar, Nasıl Olunur? Şartları ve Maaşı 2021

Anaokul öğretmeni olmak koşulları hakkında bilgi sunulurken, çocuk gelişimi, anaokul öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği lisans bölümlerinden mezun olunması gerektiği, ardından KPSS sınavına katılarak, anaokul öğretmeni alım ilanlarına başvuruyla öğretmen olunduğu aktarılır.

Ek olarak TC vatandaşı olma, lisans öğrenimi ardından staj yapmış olma KPSSP121 alanından 70 puan almış olma şartları sağlanarak anaokul öğretmeni olunur. Bu şartları sağlayanlar kamuda görev almak için ilgili okul öncesi öğretmeni alım ilanların başvuru yapmalı ve atanmaya hak kazanmalıdır.

Anaokul Öğretmeni KPSS’siz Olunur mu?

KPSS’siz anaokul öğretmeni olmak mümkündür. Bunun için okul öncesi öğretmenliği lisans eğitimini tamamlayanlar, bir anaokulunda staja başlamalıdırlar. Özel anaokullarında ve kreşlerde staj yapılması tercih edilirse, staj başarısına bağlı olarak özel okulun kadrolarında çalışmak için başvuru yapılır. Bu kapsamda işe alınan kişi devlet okulları yerine özel anaokulunda öğretmenlik yapar.Anaokul Öğretmeni Alım İlanına Nasıl Başvuru Yapılır?

Anaokul öğretmeni alım ilanlarına müracaat için izlenen adımlar:


 • Anaokul öğretmeni alım ilanları periyodik olarak İŞKUR tarafından yayınlanır.

 • Okul öncesi, anaokul öğretmenliği mezunları KPSSP121’den 70 puan aldıktan sonra, https://esube.iskur.gov.tr/ adresine giriş sağlarlar.

 • Ana sayfadan “üye ol“ sekmesine girilir.

 • Açılan tabloya kimlik, yeni bir şifre, eğitim ve iletişim bilgileri girilerek ‘’kayıt“ kutucuğuna tıklanır.

 • Yapılan İşkur iş arayan kaydı ile erişilen ana sayfadan “İŞ İlanları“ başlıklı kutucuk simgesine tıklanır.

 • Bu alanda gelen tablo üzerinde çalışma yeri, ilana ait öğrenim şartı, ilana ilişkin meslek yani anaokul öğretmenliği bilgileri girilerek, “ara“ komutu seçilir.

 • Ekrana liste içinde yansıyan “anaokul öğretmenliği alımı“ ilanına tıklanıp, açılan başvuru formu eksiksiz doldurulur ve “gönder“ seçeneğine tıklanır.

 • Ardından açılan dosya yükleme alanına ÖSYM resmi web adresinden indirilen KPSS sınav sonuç belgesi, üniversitenin elektronik öğrenci sisteminden alınan diploma, kimlik, fotoğraf yüklenip, “başvur“ kutucuğuna tıklanır.


 •  
Bu adımlar ile anaokul öğretmenliği kadrolarına başvuru yapılır. Şartlara uyan ve başvuru onayını alan adaylar ilgili kadroda görev alırlar. Kişiler başvuru sonuçlarını yine İŞKUR adresine ilk üyelik kaydında (kamugundemi.com) belirledikleri şifreyle sisteme giriş yapıp, açılan kendi profillerindeki “ilan başvuru sonuçlarım“ sekmesi içinden görüntülerler.


Anaokul Öğretmeni Maaşı Nedir?

Anaokul öğretmeni aylığı, 3700 TL’dir. Bu maaş değerine ek ders ücretleri dahil değildir. Ek dersler ile maaş artabilir, diğer yandan özel okulda çalışılıyorsa maaş anlaşılan oranda daha yüksek alınabilir. Anaokul öğretmeni 1 aylık süre içinde 48 saat derse girerse ortalama 4.200 TL’ye kadar yükselen bir maaşı alır. Sözleşmeli öğretmenler için bu maaş değerini almak mümkün değildir.

Anaokul Öğretmenliği KPSS Puanı Nedir?

Anaokul öğretmeni KPSS puanı 70 puandır. Devlet okullarında anaokul öğretmeni olmak isteyen bir kişi KPSS121 bölümde en az 70 puan yapmalıdır. Diğer yandan atamalar en yüksek puanı yapandan alıma başlanılarak, daha az puanlara inerek seçim yapma usulü üzerinden gerçekleştirilir. Buna bağlı olarak alımlarda 77 ile 90 puan arasında KPSS sonunca sahip olalar avantajlıdır.Anaokul Öğretmeninde Olması Gereken Özellikle Nelerdir?

Anaokul öğretmeninde olması gereken nitelikler:


 • Sabır,

 • Otorite,

 • Kendini iyi ifade etme,

 • Çocuklarda sağlıklı iletişim kurabilme,

 • Yeniliklere açık karakter,

 • Öğrencileri iyi gözlemleme ve onları başarılı oldukları alan yöneltme çabası,

 • Sağlığa yararlı, çocuk gelişimini sağlayacak besleme şeklini, uyuma düzenini, beceri geliştirici faaliyetleri bilme,

 • Çocuğu okuma yazma dönemime hazırlayıcı uygulamaları yapmayı bilme,


 •  


Bunlar bir anaokul öğretmeni olmak isteyen kişide bulunması beklenen özelliklerdir.

Kamugundemi.com Özel Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@