Adalet Bakanlığı İnfaz Koruma Memuru Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadardır?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül bugün yaptığı açıklama ile infaz koruma memuru alımı yapılacağını duyurdu.peki kimler infaz koruma memuru olabilir? İnfaz koruma memuru olma şartları nelerdir? İnfaz koruma memurları ne kadar maaş alırlar?

Adalet Bakanlığı İnfaz Koruma Memuru Nedir, Nasıl Olunur, Ne İş Yapar, Maaşı Ne Kadardır?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül bugün yaptığı açıklamada Bakanlık bünyesinde görevlendirilmek üzere infaz koruma memuru alımı yapılacağını duyurdu. Bu açıklamanın hemen ardından ise infaz koruma memuru nedir sorusu sorulmaya başlandı.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül bugün bir açıklama yaparak Adalet Bakanlığı'nın 13.202 kamu personeli alımı yapacağını bildirdi. Adalet Bakanlığı ilgili kamu personellerinin alımı için ilanları yayımlamaya başlayacak. Alımı gerçekleştirilecek olan kamu personellerinin çok büyük bir kısmı infaz koruma memuru olacak. Edinilen bilgilere göre tahsis edilen kadronun yarısı infaz koruma memuru alımı için kullanılacak.

İNFAZ KORUMA MEMURU NEDİR?

Adalet Bakanlığı'na bağlı olan cezaevleri ve ıslah evlerinde bulunan vatandaşların çeşitli ihtiyaçlarının görülmesine yardımcı olan personeller infaz koruma memurlarıdır. Tutukluların barınma, güvenlik, yeme içme ve hayatlarını devam ettirme gibi ihtiyaçları onları yeniden topluma kazandırmak amacıyla infaz koruma memurları yönetirler. Cezaevlerinde ve ıslahevlerinde düzeni sağlamak, disiplin ortamını korumak infaz koruma memurlarının sorumluluğundadır.

İNFAZ KORUMA MEMURLARININ GÖREVLERİ NELERDİR?

İnfaz koruma memurlarının cezaevi ve ıslah evi gibi kurumlarda çok önemli görevleri vardır. Bu görevlerin yerine getirilmesi infaz koruma memurlarının sorumluluğundadır. Tutuklular ile alakalı kayıtları tutmak, arama yaparak tutuklular eşyalarını güvence altına almak, tutukluların koğuşlarını gitmelerini sağlayıp ardından koğuş kapılarını kilitlemek, koğuşlarda belirli sürelerle kontrollerde bulunup tutukluların aykırı davranışlarda bulunmalarına yönelik caydırıcı bir unsur olmak, Tutukluların cezaevlerinden kaçmalarını engellemek, tutukluların yeme-içme ve temizlik gibi ihtiyaçlarını düzenlemek, her gün belirli aralıklarla tutukluların sayımı yapmak, tutuklular arasında çıkan anlaşmazlıkların büyük kavgalara neden olmasını önlemek, idari memurların olmadığı esnada cezaevinin veya ıslah evinin sevk ve idaresinden sorumlu olmak, belirli aralıklarla koğuşlarda arama yaparak bulundurulması yasak olan maddelerin cezaevlerine girişini engellemek infaz koruma memurlarının görevleridir.

İNFAZ KORUMA MEMURU OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-18 yaşını tamamlamış olmak

-Kamu haklarından mahrum olmamak

-En az lise ve dengi okul mezunu olmak

-Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm'den kısa olmamak

-Boy uzunluğunun son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13'ten fazla ve 17'den az olmamak

-2020 KPSS Ortaöğretim'den belirtilen puan türünden istenilen puanı almış olmak

-Adalet Bakanlığı memur, Sınav-Atama ve Nakil Yönetmeliğinin 6-18/c maddesinde bulunan şartları taşıdığı Sağlık Bakanlığı'na bağlı tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacağı sağlık raporu ile belgelemek

-Güvenlik soruşturması olumlu olmak

-Askerlikile ilişiği bulunmamak

-Daha önce kasten işlenmiş bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha uzun süreli hapis cezası almamış olmak

İNFAZ KORUMA MEMURU MAAŞLARI NE KADARDIR?

Adalet Bakanlığı bünyesinde İnfaz Koruma Memuru olarak çalışmaya başlayacak olan adaylar maaşların ne kadar olduğunu da sorguluyorlar. Edinilen bilgilere göre infaz koruma memurları 4.657 TL ortalama maaş almaktadırlar. Bu maaşa dönem dönem bazı ödenekler de eklenerek aylık ortalama kazanç 5.000 TL'yi aşabilmektedir. İnfaz koruma memuru olarak çalışmaya başlayan devlet memurları çeşitli sosyal hakları de elde etmektedirler.

2021 ADALET BAKANLIĞI İNFAZ KORUMA MEMURU ALIM İLANI YAYIMLANDI MI?

Adalet Bakanlığı 2021 infaz koruma memuru alım ilanı henüz yayımlanmadı. Ancak ilanların yayımlanma aşamasına geldiğini Adalet Bakanı Abdülhamit Gül duyurdu. Birkaç gün içerisinde infaz memuru alım ilanlarının Resmi Gazete'de yayımlanması ve başvuru tarihlerinin kesinlik kazanması bekleniyor.

Kamu personeli alım ilanlarına dair son dakika gelişmelerini uygulamalarımızdan takip edebilirsiniz:

ANDROİD için >>>>>>> TIKLAYIN

İOS için >>>>>>> TIKLAYIN

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@