Açığa alınan memur ve öğretmenlerin özlük hakları

Açığa alınan memur ve öğretmenlerin özlük hakları korunurken, görevden uzaklaştırılan memur ve öğretmenlerin maaşları eksik ödeniyor.

Memurlar 22.08.2016, 02:48 22.08.2016, 02:49
Açığa alınan memur ve öğretmenlerin özlük hakları
ogretmenlericin.com'un buradaki haberine göre Açığa alınan memur ve öğretmenlerin özlük hakları 15 Temmuz darbe girişimin ardından kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara yönelik inceleme ve soruşturma işlemleri tüm hızıyla devam etmektedir. Bu süreçten şu ana kadar kamuda gözaltına alınan personel sayısı ile kamuda açığa alınan personel sayısı 100 bini buldu diyebiliriz.

AÇIĞA ALMA NEDİR?

MEB personeli başta olmak üzere açığa alınanların son durumu hakkında geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yusuf Tekin açıklamalarda bulundu. Tekin’in açıklamasına göre kamuda ihraç edilen personel listesi Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile peyder pey ilan ediliyor. Önümüzdeki günlerde çıkarılacak KHK ile meslekten ihraç edilen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) personelleri ve meslekten ihraç edilen öğretmen listesi yayımlanacak. Peki açığa alınan öğretmenlerin son durumu ve hakları ne durumda?

Açığa alma nedir?

Açığa alma 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu (657 DMK) içerisinde yer alan bir tedbir tanımıdır. Görevinde kalmasında sıkıntı oluşturabilecek personeller için geçici süre ile alınan bir tedbirdir. Açığa alma kavramının diğer adı Görevden uzaklaştırma’dır.

Kamudan haber içeren siteler başta olmak üzere basında açığa alma konusu yanlış yorumlanmaktadır. Açığa alınan öğretmen meslekten atıldı anlamına gelmez. Açığa alınan bir memurun, öğretmenin meslek hayatının bitmesi söz konusu değildir. Açığa alınma ile uygulanan tedbir meslekten atılma anlamına gelmemektedir.

Açığa alınan öğretmenlerin tümü ya da açığa alınan memurların tamamı suçlu değildir. Suçu kesinleşmediği için bu kişilere uygulanan tedbiri iyi yorumlamak gerekir.

AÇIĞA ALINANLARIN MAAŞLARI

Görevden uzaklaştırılan açığa alınan öğretmenlerin maaşları, görevden uzaklaştırılan açığa alınan memurların maaşları 657 DMK madde 141’de açıklanmıştır. Görevden uzaklaştırılan veya görevi ile ilgili olsun olmasın herhangi bir suçtan gözaltına alınan, tutuklanan memurlara maaşlarının 2/3’ü yani üçte ikisi ödenir denilmektedir. Görevden uzaklaştırılan öğretmenin maaşı normal maaşının üçte ikisi olarak ödenmektedir.

Açığa alınan memur ve öğretmenlerden kesilen maaşlar ne zaman ödenir? Açığa alınan öğretmenin kesilen üçte birlik maaşı soruşturma sonunda suçsuz bulunması halinde kendilerine geri ödenir.

AÇIĞA ALINANLARIN ÖZLÜK HAKLARI

Açığa alınan öğretmenler il dışına çıkabilir mi?

Açığa alınan memur, öğretmen il dışına çıkabilir. Bunda herhangi bir yasak bulunmamaktadır. Soruşturma içerisinde yargı tarafından açığa alınan öğretmen ya da memura yurt dışına çıkış yasağı getirilebilir. Eğer böyle bir yasak getirilmemişse açığa alınan öğretmen yurt dışına çıkabilir, il dışına çıkabilir. Açığa alınan öğretmen il dışına izinsiz çıkabilir.

Açığa alınan öğretmen tayin isteyebilir mi?

Açığa alınan memur, açığa alınan öğretmen tayin, yer değiştirme isteğinde bulunabilir. Geçtiğimiz hafta MEB personeli öğretmenler için Ağustos 2016 özür grubu başvuruları birinci aşaması tamamlandı. MEB açığa alınan öğretmenlere özür grubu yer değiştirme hakkı verdi. Açığa alınan öğretmen tayin isteyebilir, yer değiştirme hakkını kullanabilir.

Açığa alınan öğretmenler göreve ne zaman dönecekler?

Müsteşar Yusuf Tekin’in yaptığı açıklamaya göre açığa alınan öğretmenlerin sürdürülen soruşturmaları kısa sürede sonuçlanacak. Açığa alınan ve suçlu bulunan öğretmenler KHK ile ihraç edilecek, suçu olmayan ve tedbir amaçlı açığa alınan MEB personelleri de görevlerine dönecekler.

SORUŞTURMASI DEVAM EDENLER

Müsteşar Tekin, açığa alınma durumunun, soruşturmanın hukuk açısından tedbir olduğunu belirtirken, tedbir amaçlı açığa alınan öğretmenlerin kendilerine tanınan hakları kullanabildiğini, açığa alınan öğretmenlere özür grubu yer değişikliği hakkının da tanındığını ifade etti. Soruşturma sonucu açığa alınan öğretmenler hak kaybına uğramayacaklar açıklamasında bulunan Tekin, yer değişikliği ataması açısından da açığa alınan öğretmenlerin hak kaybına uğramayacaklarını vurguladı.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@