657'yi topluca değiştireceğiz

Bakan AĞBAL'dan 657 sayılı DMK ile ilgili açıklama...

Memurlar 23.12.2017, 21:11
657'yi topluca değiştireceğiz

memurlar.net - Maliye Bakanı Naci Ağbal, TBMM´de 657 Devlet Memurları Kanunu ile ilgili açıklama yaptı. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 657 devlet Memurları Kanunu´nda tek tek düzeltme yapmak yerine toplu bir düzenleme için Çalışma Bakanlığı ile beraber çalıştıklarını belirtti. Tek tek yapılan düzenlemelerin sıkıntı yarattığını söyledi

İşte Maliye Bakanı Ağbal´a sorulan soru ve cevabı

İstanbul Milletvekili Sibel Özdemir

Sayın Bakan, kolluk kuvvetleri Jandarma Genel Komutanlığı personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü personelinin sosyal haklarda ve maaşlarında haksız uygulamalar bulunmaktadır. Jandarma Genel Komutanlığına bağlı personelin 926 sayılı Yasa´daki emekliliğe esas ek göstergesi 3600 iken Emniyet teşkilatına bağlı personel 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu´na tabi olup emekliliğe esas ek göstergesi 2200´dür. Bu farkın ortadan kaldırılması için Emniyet personelimize yönelik bir çalışmanız olacak mı?

Maliye Bakanı Naci Ağbal

Sayın Özdemir, tabii, kamuda ek gösterge meselesi çok karmaşık bir konu. Farklı unvanlarda, farklı kurumlarda ve -zaman içerisinde- farklı zamanlarda yapılan değişiklikler nedeniyle ek gösterge sistemi, tazminat sistemi gerçekten içinden çıkılmaz bir hal almış durumda. Zaman zaman şunu gördük: Yani sistem bir bütün olarak değerlendirilip topluca bir düzenleme yapılması yerine tek tek düzenleme yaptığımızda, aslında belki bazı yerleri düzeltmiş gibi oluyoruz ama bu sefer de başka yerlerde sıkıntı meydana geliyor. O açıdan, Bakanlık olarak Çalışma Bakanlığıyla birlikte devlet memurları sisteminde gerçekten hem çalışanlarımızı memnun edecek hem de özellikle onların kariyer ve liyakat esasına göre yükselmelerinin ve kendilerini daha fazla çalışma ortamında ifade edebilmelerinin önünü açacak düzenlemeleri yapacağız. Onun için tek tek kurum bazında değil de genel bir çalışmamız olduğunu sizlerle paylaşmak isterim.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@