2021 Öğretmen Atamalarında Pedagojik Formasyonu Olanlar Atanamayacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın EKPSS ile yaptığı 500 öğretmen alımında pedagojik formasyonu olan adayların atamalarının yapılmaması büyük bir endişeye neden oldu. Pedagojik formasyonu olan adaylar 2021 öğretmen alımlarında atamalarının yapılmayacağını düşünmeye başladılar.

2021 Öğretmen Atamalarında Pedagojik Formasyonu Olanlar Atanamayacak Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından EKPSS ile 500 öğretmen alımına dair sonuçların açıklanmasının ardından ortaya çıkan pedagojik formasyon ile alakalı detay tartışılmaya başlandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçen yıl yapılan bir açıklamada 31 Aralık 2020 tarihinden sonraki formasyonların geçerli olmayacağı bildirilmişti. Bu açıklama sonrasında geçtiğimiz günlerde EKPSS ile 500 öğretmen alımı için işlemler yapıldı. Bu şekilde engelli adaylar arasından 500 öğretmenin ataması için süreç başlatıldı.

500 ENGELLİ ÖĞRETMENİN ATAMASI YAPILDI!

Engelli öğretmen alımı için adaylar tercih işlemlerini gerçekleştirerek Milli Eğitim Bakanlığı'na ilettiler. Bu sürecin de tamamlanması için sıra atamaların yapıldığına dair sonuçların açıklanmasına geldi. Sonuçlar da açıklanarak 500 engelli öğretmenin ataması yapıldı.

FORMASYONU OLANLAR ATANAMADI!

Milli Eğitim Bakanlığı 500 engelli öğretmen alımı atama sonuçlarının açıklaması ile pedagojik formasyona dair çok önemli bir detay ortaya çıktı. Engelli öğretmen alımında formasyonu olanlar 2. öncelik grubunda değerlendirildiler. Bu şekilde formasyonu olan engelli öğretmenlerin atamaları bu sene yapılmamış oldu.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI AÇIKLAMA YAPMIŞTI!

Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Burhanettin Dönmez geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada, “Pedagojik formasyon eğitimi Türkiye'de bir kazanç kapısı olarak görülmeye başlanmıştı. Öğrencilerin paralarının ve umutlarının sömürülmesine bizim Bakanlık olarak dur dememiz gerekiyordu. Bunun için de pedagojik formasyonu kaldırdık. Bundan sonra Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans (ÖMB-TZYL) programları açılacak. Daha önce alınan pedagojik formasyon belgeleri de geçerli olacak. Yeni mezunlardan ise bundan sonra başvuru işlemleri sırasında ÖMB-TZYL belgesi istenecek” ifadelerini kullanmıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından pedagojik formasyonun yerine geçecek olan Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans programının detayları ise henüz belirlenmedi. Engelli öğretmen alımında da formasyonlu öğretmenler 2. öncelik sınıfında yer aldılar. Bundan dolayı formasyonlu öğretmenlerin ataması yapılmayarak mağduriyet ortaya çıktı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@