2021 Öğretmen Atamaları Ne Zaman Yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı Açıklama Yaptı Mı?

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan dört gözle 2021 öğretmen atamalarına yönelik resmi bir açıklama yapılması bekleniyor. Özellikle yüz yüze eğitime geçilmeye başlanınca öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağına dair büyük bir merak oluştu.

2021 Öğretmen Atamaları Ne Zaman Yapılacak? Milli Eğitim Bakanlığı Açıklama Yaptı Mı?

Türkiye'de milyonlarca öğretmen adayı Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2021 öğretmen atamalarını ne zaman yapacağını merak ediyorlar. Öğretmen atamaları MEB başvuru tarihi açıklandı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı eğitim kurumlarında kademeli olarak yüz yüze eğitime geçiş başladı. Bu durum aynı zamanda Türkiye'de öğretmen açığını gündeme getirdi. Okullarda sağlıklı bir eğitim yapılabilmesi için öğretmen atamalarının yapılarak öğretmen açıklarının kapatılması gerekiyor. Peki 2021 öğretmen atamaları son dakika gelişmeleri belli oldu mu?

2021 ÖĞRETMEN ATAMALARI TARİHİ BELLİ OLDU MU?

2021 öğretmen atamalarına dair yaşanan merak devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yine 2021 yılında her sene olduğu gibi binlerce öğretmenin ataması yapılacak. Ancak bu konuda henüz net rakam MEB tarafından açıklanmadı. Dolayısı ile öğretmen atamaları takvimi de belli olmadı. Bu takvimin belli olmamasından dolayı da öğretmen atamalarının ne zaman yapılacağına dair herhangi bir resmi bilgi bulunmuyor. Her yıl Şubat ve Mart aylarında öğretmen ataması yapılırdı ama bu yıl için bu konuda herhangi bir hareketlilik yaşanmıyor. Sayıştay'a göre Türkiye'de 138 bin öğretmen açığı bulunuyor. Bu açığın atama yoluyla tamamen kapanmasına ihtimal verilmiyor ancak atanamayan öğretmenler ve sendikalar Milli Eğitim Bakanlığı'na 60 Bin öğretmen ataması yapılmasına dair taleplerini ilettiler.

2021'DE KAÇ ÖĞRETMEN ATANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen atamalarına ilişkin olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı ile kadro sayısı görüşmeleri devam ediyor. Bu görüşmeler neticelendiğinde kaç öğretmen ataması yapılacağına dair net rakam belli olacak. Ancak elde edilen bilgilere göre Milli Eğitim bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 55 Bin öğretmen ataması yapabilmek için kadro talep etti. Bu kadroların verilip verilmeyeceği ise yapılan görüşmelerin nihayetinde belli olacak.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK ÖĞRETMEN ATAMASI AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk öğretmen atamalarına dair geçtiğimiz günlerde açıklama yaptı. Bakan Selçuk, “Öğretmen atamaları takvimini belirlemek için arkadaşlarımız yoğun bir çalışma gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar sonuçlandığında gerekli açıklamaları yapacağız. Öğretmen atamaları kadro ile alakalı bir durum. Aldığımız kadrolara göre atama işlemini gerçekleştireceğiz. Tüm atama bekleyen öğretmenlerimizi atamayı biz de isteriz ama bu bir bütçe meselesi. Biz yapabileceğimiz en yüksek sayıda atamayı yapmak istiyoruz.” demişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@