2021 Memurlarda Doğum İzni Kaç Gün? Süt İzni Erkek Memurlara Da Verilir Mi?

Doğum izni kadınların hamilelikleri boyunca ve sonrasında verilen izinlerdir. Doğum izni süresi doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta olarak belirlenmiştir. Peki doğum izni için istenen belgeler nelerdir? Erkeklerde doğum izni kullanabilir mi? gibi tüm soruların cevapları haberimizde...

2021 Memurlarda Doğum İzni Kaç Gün? Süt İzni Erkek Memurlara Da Verilir Mi?

2021 Doğum İzni Kaç Gün?


Memurlarda Doğum izni kadınların hamilelikleri boyunca ve sonrasında verilen izinlerdir. Memurların Doğum izni süresi 16 hafta olarak belirlenmiştir.

Doğum İzni İçin Neler İstenir?


Doğum izni talebinde bulunacakların yapması gerekenler aşağıda tek tek listelenmektedir:

  • Doğum izni hamilelik döneminde 32 hafta geçtikten sonra alınabilir. Bu yüzden 32 hafta şartı vardır. Fakat hamilelik döneminde kendini iyi hisseden anne adayları 37 haftaya kadar çalışma hakkına sahiptir. 37. haftada doğum izni almak zorunlu bir durumdur. Çalışılması halinde iş yerlerine cezalar gelebilir.

  • Doğum izni almak isteyenler hamilelikleri durumları için ve kaçıncı haftada olduklarını belirleyen bir rapor almalıdır. Daha sonra bu rapor iş verene teslim edilir.

  • Şirket sahipleri ya da patronlar aldıkları sağlık raporu ile SGK bildirimi yapmalıdır. Bu işlem online olarak yapılır.
SGK’ya bildirilmemesi halinde doğum izni sayılmaz ve herhangi bir şekilde resmi olarak bir geçerliliği bulunmaz.

Doğum İzni İçin Dilekçe İstenir Mi?


Doğum iznine çıkmak isteyenler dilekçe yazmalıdır. Dilekçe yazanların dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır:

  • Dilekçelerde hangi kuruma hitap edildiği belirtilmelidir. Bundan dolayı yazıma başlarken hangi iş yerinde çalışılıyorsa o iş yerinin ismi belirtilmelidir.

  • Dilekçeye sicil numarası belirtilerek devam edilmelidir. Ardından hitap cümlesi yazımı ile dilekçeye başlanır.

  • İzin istenen tarih belirtilir. Bu süreçte hamilelikte toplamda 32. hafta girildiği de ifade edilir. Dilekçenin yazıldığı tarihte 32. haftadan daha fazlalık bir süreçte olanlar bulundukları haftayı yazmalıdır.

  • Dilekçe istek cümlesi ile tamamlanır ve isim ve soy isim ile bitirilip imza atılır.Doğum İzninde Ücret Alınır Mı?


Doğum iznine ayrılan kadınlar için ödemeler yapılır. Bunun için devlet tarafından ödenen ücretler vardır. Örneğin; çalışamaz durumda oldukları için ücret ödenir. Buna ek olarak emziren annelere emzirme parası yardımı da yapılabilir.

Doğum İzni Erkeklere De Verilir Mi?


Doğum yapmamış eşleri için erkekler de izin alabilir. Bu izin süresi devlet ve özel sektörlerde gün olarak farklılık göstermektedir. Örneğin; devlette memur olarak çalışan (kamugundemi.com)bir baba eşi doğum yaptığında toplamda 10 gün izin alabilme hakkına sahiptir. Fakat eğer aynı kişi özel sektörde çalışsaydı bu izin süresi toplamda 5 gün verilir.  Bununla birlikte iş yerinde sözleşmeli olarak işlerini icra eden babalar da toplamda 2 gün olarak izin alma hakkına sahiptir. Doğum izni almak isteyenler eşlerinin doğum raporunu şirket sahiplerine götürmelidir. Ardından işlemler tamamlanır ve izin dönemi başlar.


Memurlar Doğum İzninde Çalışılır Mı?


Doğum izni alan memurlar çalışamaz. Fakat doğum izni almak yerine yarım gün olarak çalışma seçenekleri de bulunur. Doğum yapıldıktan sonra çalışmaya devam etmek isteyen anneler tam gün çalışmak yerine bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile yarım gün çalışabilir. Yarım gün çalışma süresi çocuk sayısı artıkça doğru orantılı şekilde artar. Bununla birlikte engelli çocuğu olan anneler de çalışmak istediklerinde yarım gün boyunca çalışma hakkına sahiptir.

Yarım gün çalışılan dönemlerde şirketler prim time ödemesinde bulunur. Fakat devlet tarafından verilen bir hak olduğu için kalan yarım maaş da tamamlanır. Maaşın yarısının tamamlanması İŞKUR tarafından gerçekleştirilir. İş verenler çalışanlarının durumlarını bildirdikleri takdirde maaşların yarısı ödenmeye devam edilerek tam ücret alınır. Yarım çalışma durumunda anneler günün yarısına kadar çalışıp işten ayrılır. Bu şekilde çocuklarının emzirme dönemlerinde ya da diğer ihtiyaçlarının karşılanmasında sıkıntılar da söz konusu olmaz.  Yarım çalışmak istemeyen anneler ise doğumdan sonra 8 haftaya kadar doğum izni talebinde bulunabilir.

Kamugundemi.com Özel Haber
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@