2021 Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar? Uzman ve Pratisyen Aile Hekimi Maaş Puanlaması

Aile hekimi maaşları, hasta kabul sayısı, mesleki deneyim yılı gibi belirli kriterlerin göz önünde bulundurulmasıyla hesaplanıp verildiğinden, tutarları değişkendir. Bu haberimizde sizlere Aile Hekimi Maaşını Belirleyen Faktörlerin neler olduğundan ve Uzman, Pratisyen Aile Hekimlerinin ortalama ne kadar maaş aldığından bahsedeceğiz.

2021 Aile Hekimi Maaşları Ne Kadar? Uzman ve Pratisyen Aile Hekimi Maaş Puanlaması
2021 aile hekimi maaş tutarı, minimum 5.500 TL’dir. Hastanelerde tedavisini alamayan yaşlıların tedavisinin yapılması, sağlık ocaklarında bebeklerin aşılarının devamlılığının sağlanması için önem arz eden aile hekimleri, 2021’de 5.500 TL ile 20 bin TL arasında değişen maaşları alırlar.

Aile hekimi maaşları, hasta kabul sayısı, mesleki deneyim yılı gibi belirli kriterlerin göz önünde bulundurulmasıyla hesaplanıp verildiğinden, tutarları değişkendir.

2021 Aile Hekimi Maaşını Belirleyen Faktörler Neler?

2021 aile hekimi aylıklarını belirleyen faktörler şunlardır:

  • Aile hekiminin evde hizmet vermek zorunda olduğu tedavilerin adedi,

  • Maaştan yapılacak kesintiler,

  • 2021 maaş zamları,

  • Uzman veya yeni başlayan aile hekimi statüleri,

  • Sisteme kayıt gerçekleştirerek muayeneye gelen hasta sayısı,

  • Vazife yaptığı sağlık ocağının giderleri,

  • Ülkenin ölçülen enflasyon oranı,

  • Muayene sırasında yaptıkları incelemede kullandıkları ürünlerin giderleri,

  • Maaş Puanlama sistemi,


Bu faktörlere bağlı olarak bir maaş hesaplaması yapılır ve bu maaş aile hekimlerine ödenir.

 

2021 Aile Hekimi Maaşları Puanlaması Nedir?

2021 aile hekimi aylıklarının puanlaması, aile hekimliği yapılan mahallenin nüfusu, hekimim pratisyen veya uzman olması dikkate alınarak, maaş ödeme tutarını belirmek için yapılan puan hesaplama işlemiyle ortaya çıkan rakamları ifade eder. Bu puanlama işleminde bir aile hekimi 1.000 puan ve üzeri not almışsa ortalama 6 bin TL, 1.000 puan alt not almışsa ortalama 5.500 TL maaş alır.

2021 Uzman Aile Hekimleri Ne Kadar Maaş Alır?

2021 uzman aile hekimlerinin maaş tutarı, 7.000 TL ile 12 bin TL arasında değişir. 1000 puan altında olan uzman aile hekimleri 7 bin TL ile 9 bin TL arasında maaş alırlar. Bu maaşlardaki değişimler yine alınan ek ödemelere veya kesintilere bağlı olarak gelişmektedir. Uzman aile hekimi maaşları için hesaplanan tutarların daha yüksek olmasının sebebi, hekimlerin meslekte sahip oldukları yıla göre ek ücret almalarıdır. Uzman maaşları pratisyen maaşlarında olmayan 1.750 TL’lik 2021 yılı ek ödemesini kapsarlar.2021 Pratisyen Aile Hekimi Ne Kadar Maaş Alır?

2021 pratisyen aile hekimi maaş tutarı, 7 bin TL ile 9 bin TL arasındadır. Pratisyen aile hekimleri 1000 puan üzerinden ortalama 9 bin TL maaş ödemesi alırlar. Bu aralıkta hangi maaş değeri üzerinden ödeme alınacağı ise mahalle nüfusu, hasta kayıt sayısı, sağlık ocağı için giderlerin ne kadar olduğu gibi konular göz önüne alınarak yapılan hesaplama sonunda ortaya çıkar.

2021 En Yüksek Aile Hekimi Maaşı Ne Kadar?

2021 en yüksek aile hekimi maaşı 20 bin TL’dir. Bu maaş değeri mesleki deneyimde en üst konuma ulaşan ve hasta kabul performansına bağlı en üst seviyede yer alan aile hekimlerine sunulan maaştır. Yeni başlayan veya uzman olup mesleki kademede en üst noktaya ulaşmamış olan bir hekim bu maaştan yararlanamaz. Devletin yaptığı ek ödemeler ile aile hekimliği maaşının maksimum 20 bin TL’yi geçmeyeceği belirtilmiştir.

2021 Aile Hekimi Maaşları Hesaplama Robotu Nedir?

2021 aile hekimi aylığı hesaplama robotu, dijital temelli olan ve internet üzerinden ulaşılabilen, aile hekimi maaşını belirli bilgiler üzerinden otomatik hesaplayıp, sunan robottur. Birden farklı tipi olan ve internetten erişim sağlanan bu robotlar üzerine meslekteki yıl, hasta bakma oranı, uzmanlık veya pratisyenlik durumu, mahalle nüfusu hakkında bilgiler girilerek sorgulama yapılır. Motorlar ise bu sorgulama ardından aile hekimi maaşları kapsamındaki değişen tutarlardan hangisinin alınabileceğini dair sonuç sunar.

Kamugundemi.com Özel Haber
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@