1 Veri Daha Açıklanacak! Temmuz 2021 Memurların Zamlı Maaş Tablosu Nasıl Olacak?

İçinde bulunduğumuz haftada TÜİK enflasyon verileri açıklanacak. Memur maaşları için oldukça önemli olacak veri ne kadar zam yapılacağını belirleyici etmenlerden biri olacak. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 5 aylık veriler belli olacak. Peki memurlar ne kadar zam olacak? Son değerlendirmeler.

1 Veri Daha Açıklanacak! Temmuz 2021 Memurların Zamlı Maaş Tablosu Nasıl Olacak?

Memurların maaşlarına yapılacak zam ile ilgili çok önemli bir veri bu hafta içerisinde açıklanacak. Türkiye İstatik Kurumu (TÜİK) 3 Haziran tarihinde mayıs ayı enflasyon rakamlarını kamuoyu ile paylaşacak. TÜİK verilerinin belli olmasıyla birlikte 6 aylık enflasyon farklı zammı için 5 veri ilan edilmiş olacak. 

SON İKİ RAKAM SONRA MAAŞ ZAMMI BELLİ OLACAK

Memur maaşlarına Temmuz 2021 döneminde yüzde 3 net zam yapılacak. Bu rakamın üzerinde ayrıca yüzde 3'ten daha fazla olan enflasyon oranları tutarında zam eklenecek. Net maaş zammı yüzde 3 net zam ve enflasyon farkı olarak uygulanacak. 

Enflasyon oranları ise her ayın üçüncü gününde ilan edilir. 3 Haziran ve 3 Temmuz tarihinde açıklanacak son iki veri ile enflasyon farkı zammı belli olacak. 

Bu zamana kadar açıklanan 4 aylık enflayon rakamu yüzde 5.45 seviyesinde. Memurlar 3'ü aşan kısım olan yüzde 2.45 zam oranını almış durumdalar. Bunun yanında mayıs ve haziran ayı enflasyonlarının da yüksek olması ve zamların daha da artması bekleniyor. 

Beklenti Rakamları

Her ne kadar Mayıs ve Haziran ayı enflasyon oranları belli olmasa da beklenti anketleri göz önüne alınarak hesaplamalar yapılıyor. Beklenti anketlerine göre Temmuz ayında 6 aylık enflasyon oranının yüzde 7,66 olarak tahmin ediliyor. Eğer bu oran gerçekleşirse maaşlara yüzde 3 net zam ve yüzde 4.66 enflasyon farkı zammı eklenecek. 

NE KADAR MAAŞ ALINACAK?

Eğer uzmanların beklenti anketi gerçekleştirse aylık 5.000 TL maaş alan bir memur yüzde 7.60 oranında zam almış olacak. Maaşına ise 380 TL artış olacak. 

Memur maaşlarına dair net rakam ise 4 Temmuz Pazartesi günü belli olacak. 4 Temmuz günü TÜİK haziran ayı enflasyon oranlarını açıklayacak ve 6 aylık enflasyon rakamı belli olacak. Açıklanan enfalsyon rakamı memur maaş zam oranına da eşit olacak. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@